Kjell Jansson (M)

Kjell Jansson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 213
Titel Kommunalråd/Företagare.
Född år 1959
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post kjell.jansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot skatteutskottet 18-. Suppleant finansutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Handlanden Gösta Jansson och handlanden Margit Jansson.
  • Utbildning

    Tvåårig gymnasieskola. Tentamen i bygglagstiftning.
  • Anställningar

    Egen företagare 79-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Norrtälje 18-. Ledamot, bygg- och miljönämnden 19-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderaterna Stockholms län 15-. Styrelseledamot, Byggindustrierna Uppland 98-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2020/21:873 av Jan Ericson (M) 12 oktober 2021 Tullverkets och länsstyrelsens hantering av importerade veteranfordon
Interpellationsdebatt 2020/21:872 av Lars Beckman (M) 12 oktober 2021 Hanteringen av importerade veteranfordon från USA
Interpellationsdebatt 2020/21:871 av Thomas Morell (SD) 12 oktober 2021 Veteranbilar som blir klassade som miljöfarligt avfall
Interpellationsdebatt 2020/21:866 av Lars Beckman (M) 12 oktober 2021 Bilimport och svenskt kulturarv

Dokument:

Behovet av kärnkraft

Interpellation 2021/22:245 av Kjell Jansson (M)

Interpellation 2021/22:245 Behovet av kärnkraft av Kjell Jansson M till Statsrådet Khashayar Farmanbar S Elpriserna stiger nu kraftigt, och det slår hårt mot hushållen, men även mot jobb och företag. Under den senaste tiden har elpriset gått upp så mycket att det på vissa ställen tiodubblats från den ena dagen till den

Inlämnad: 2022-01-04 Svarsdatum: 2022-03-15 Besvarare: Statsrådet Khashayar Farmanbar (S)

Interpellation 2021/22:245 av Kjell Jansson (M) (pdf, 86 kB)

Slopandet av det kommunala vetot

Interpellation 2021/22:239 av Mattias Bäckström Johansson (SD)

Interpellation 2021/22:239 Slopandet av det kommunala vetot av Mattias Bäckström Johansson SD till Klimat- och miljöminister Annika Strandhäll S Vid etablering av större tillståndspliktiga vindkraftverk finns i dag krav på att etableringen aktivt ska tillstyrkas i den aktuella kommunen, även kallat för det kommunala vetot.

Inlämnad: 2021-12-21 Svarsdatum: 2022-01-11 Besvarare: Klimat- och miljöminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2021/22:239 av Mattias Bäckström Johansson (SD) (pdf, 84 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Slopandet av det kommunala vetot

med anledning av prop. 2021/22:65 En ytterligare förlängning av anståndstiden för att möjliggöra avbetalning av tillfälliga anstånd

Motion 2021/22:4347 av Niklas Wykman m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4347 av Niklas Wykman m.fl. M med anledning av prop. 2021/22:65 En ytterligare förlängning av anståndstiden för att möjliggöra avbetalning av tillfälliga anstånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Skatteverket efter ansökan bör få förlänga


Utskottsberedning: 2021/22:SkU12

Motion 2021/22:4347 av Niklas Wykman m.fl. (M) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:4347 av Niklas Wykman m.fl. (M) (pdf, 80 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se