Kjell Eldensjö (KD)

Kjell Eldensjö (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Södermanlands län
Titel Ingenjör
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2007-12-06 – 2010-10-04
    • Ledig 2007-11-06 – 2007-12-05
    • Ordinarie 2007-04-19 – 2007-11-05
    • Ledig 2007-03-19 – 2007-04-18
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2007-03-18
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Ordinarie 1991-09-30 – 1994-10-03
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2009-02-09 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Suppleant 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Suppleant 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Lagutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2008/09:291 av Eldensjö, Kjell (kd) 10 februari 2009 En ny haveriutredning av M/S Estonias förlisning
Interpellationsdebatt 2006/07:535 av Eldensjö, Kjell (kd) 15 juni 2007 Skötsamhetskriterier för frivård inom kriminalvården
Frågestund 10 maj 2007 Frågestund
Interpellationsdebatt 2000/01:369 av Eldensjö, Kjell (kd) 24 april 2001 Immigrantinstitutet i Borås

Demokrati och mänskliga rättigheter i Iran

Motion 2009/10:U346 av Annelie Enochson m.fl. (kd, fp, m, c)

Motion till riksdagen 2009/10:U346 av Annelie Enochson m.fl. kd, fp, m, c Demokrati och mänskliga rättigheter i Iran Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att verka för att Iran ska leva upp till sina internationella


Utskottsberedning: 2009/10:UU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2009/10:U346 av Annelie Enochson m.fl. (kd, fp, m, c) (doc, 44 kB)

Information inför abort

Motion 2009/10:So503 av Annelie Enochson och Kjell Eldensjö (kd)

Motion till riksdagen 2009/10:So503 av Annelie Enochson och Kjell Eldensjö kd Information inför abort Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om skriftlig information till kvinnor som överväger abort. Motivering Ett beslut


Utskottsberedning: 2009/10:SoU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:So503 av Annelie Enochson och Kjell Eldensjö (kd) (doc, 39 kB)

Kriminalisering av skenäktenskap

Motion 2009/10:Sf334 av Kjell Eldensjö (kd)

Motion till riksdagen 2009/10:Sf334 av Kjell Eldensjö kd Kriminalisering av skenäktenskap kd664 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att ingå skenäktenskap. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att


Utskottsberedning: 2009/10:JuU7 2009/10:SfU12 2009/10:SkU30
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2009/10:Sf334 av Kjell Eldensjö (kd) (doc, 41 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.