Kjell-Arne Welin (FP)

Kjell-Arne Welin (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Titel arbetsförmedlare
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-05-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1985-09-30 – 1991-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1994-02-07 – 1994-05-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1994-02-07 – 1994-05-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1989/90:154 Ändringar i kriminalvårdslagstiftningen

Motion 1989/90:Ju48 av Britta Bjelle m.fl. (fp)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Ju48 av Britta Bjelle m.fl. fp med anledning av prop. 1989/90:154 Ändringar i kriminalvårdslagstiftningen I propositionen föreslås vissa ändringar i kriminalvårdslagstiftningen som vi i huvudsak kan acceptera. Vad gäller besvärsordningen


Utskottsberedning: ---1989/90:JuU37

Motion 1989/90:Ju48 av Britta Bjelle m.fl. (fp) (pdf, 83 kB)

med anledning av prop. 1989/90:155 1989/90

Motion 1989/90:Ju42 av Britta Bjelle m.fl. (fp)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Ju42 av Britta Bjelle m.fl. fp med anledning av prop. 1989/90:155 1989/90 Förnyelse inom polisen Ju42-45 5 Regeringens proposition om förnyelse inom polisen har aviserats länge och förväntningarna har varit stora. Vi anser att


Utskottsberedning: --1989/90:JuU37
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Ju42 av Britta Bjelle m.fl. (fp) (pdf, 140 kB)

med anledning av prop. 1989/90:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1990/91, m.m. (kompletteringsproposition)

Motion 1989/90:Fi68 av Elver Jonsson m.fl. (fp)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Fi68 av Elver Jonsson m.fl. fp med anledning av prop. 1989/90:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1990/91, m.m. kompletteringsproposition 1. Arbetsmarknadsfrågor 1.1 Olovliga stridsåtgärder Att


Utskottsberedning: ---------1989/90:FiU40
Riksdagsbeslut (18 yrkanden): , , 9 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Fi68 av Elver Jonsson m.fl. (fp) (pdf, 162 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.