Kjell-Arne Welin (FP)

Kjell-Arne Welin (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Titel arbetsförmedlare
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-05-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1985-09-30 – 1991-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1994-02-07 – 1994-05-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1994-02-07 – 1994-05-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1990/91:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1991/92, m.m. (kompletteringsproposition)

Motion 1990/91:Ub194 av Siw Persson och Kjell-Arne Welin (fp)

Motion till riksdagen 1990/91:Ub194 av Siw Persson och Kjell-Arne Welin fp med anledning av prop. 1990/91:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1991/92, m.m. kompletteringsproposition Statens institut för handikappfrågor Konturerna till det nya statens institut för handikappfrågor SIH klarnar


Utskottsberedning: ----1990/91:UbU21
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1991/92, m.m. (kompletteringsproposition)

Motion 1990/91:Fi54 av Elver Jonsson m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1990/91:Fi54 av Elver Jonsson m.fl. fp med anledning av prop. 1990/91:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1991/92, m.m. kompletteringsproposition Arbetsmarknadspolitiken Regeringens ekonomiska politik leder nu till att arbetslösheten ökar snabbt. Nedgången i den svenska


Utskottsberedning: ---1990/91:FiU30
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:158 Ett avtal mellan Sverige och Danmark om en fast förbindelse över Öresund

Motion 1990/91:T89 av Kjell-Arne Welin (fp)

Motion till riksdagen 1990/91:T89 av Kjell-Arne Welin fp med anledning av prop. 1990/91:158 Ett avtal mellan Sverige och Danmark om en fast förbindelse över Öresund För att visa på oriktiga antaganden i propositionen om Öresundsbron bygger mycket av min motionstext på citat av olika experters uttalanden. Jag vill börja


Utskottsberedning: -1990/91:TU31
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.