Kjell-Arne Welin (FP)

Kjell-Arne Welin (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Titel arbetsförmedlare
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-05-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1985-09-30 – 1991-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1994-02-07 – 1994-05-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1994-02-07 – 1994-05-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1993/94:209 Den fortsatta reformeringen av arbetslöshetsförsäkringen

Motion 1993/94:A78 av Kjell-Arne Welin (fp)

Motion till riksdagen 1993/94:A78 av Kjell-Arne Welin fp med anledning av prop. 1993/94:209 Den fortsatta reformeringen av arbetslöshetsförsäkringen I propositionen lämnar regeringen förslag till hur den fortsatta reformeringen av A-kassan skall genomföras. Det är i stort ett bra förslag. Att A-kassan nu blir allmän


Utskottsberedning: -1993/94:AU18
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:182 Ny lotterilag

Motion 1993/94:Kr7 av Kjell-Arne Welin (fp)

Motion till riksdagen 1993/94:Kr7 av Kjell-Arne Welin fp med anledning av prop. 1993/94:182 Ny lotterilag I regeringens proposition 1993/94:182 definieras lotteriförsäljningsautomatsom avses en automat som inte är utrustad med en slumpvalsgenerator eller ett elektroniskt minne och som efter betalning förser deltagaren


Utskottsberedning: ---1993/94:KrU32
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:143 Brottsoffren i blickpunkten - en brottsofferfond och andra åtgärder för att stärka brottsoffrens ställning

Motion 1993/94:Ju23 av Margitta Edgren m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1993/94:Ju23 av Margitta Edgren m.fl. fp med anledning av prop. 1993/94:143 Brottsoffren i blickpunkten en brottsofferfond och andra åtgärder för att stärka brottsoffrens ställning Brottsoffermyndigheten till Malmö I proposition 1993/94:143 föreslår regeringen att en ny brottsoffermyndighet inrättas.


Utskottsberedning: -1993/94:JuU25
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.