Kjell-Arne Ottosson (KD)

Kjell-Arne Ottosson (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Värmlands län, plats 133
Titel Lärare.
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post kjell-arne.ottosson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2020-10-30

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 18-, EU-nämnden 18-, näringsutskottet 18- och trafikutskottet 18-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 18-. Styrelseledamot Svensk-brittiska parlamentarikerföreningen. Suppleant riksdagens jakt- och fiskeklubb.
  • Föräldrar

    Skogs- och fabriksarbetaren Sune Ottosson och affärsbiträdet Jorunn Ottosson, f. Trandem.
  • Utbildning

    Samhällsvetenskaplig linje, Solbergaskolan, Arvika 91-94. Grundskollärarprogrammet, Högskolan i Karlstad, 95-98. Norsk 1, Høgskolen i Østfold, Halden 11-12.
  • Anställningar

    Grundskollärare, Årjängs kommun 98-09. Adjunkt, Rømskog skole 09-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Miljömålsberedningen 19-.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, fritidsnämnden, Årjängs kommun 99-00. Ordförande, fritidsnämnden 00-06. Vice ordförande, kultur- & fritidsnämnden 07-13. Ersättare, kommunfullmäktige, Årjängs kommun 00-02. Kommunfullmäktig, 02-, vice ordförande 10-13 och ordförande 14-18. Ersättare, kommunstyrelsen 03-10 och vice ordförande 15-18. Ordförande, kommunbygderåd 07-09. Ordförande, valnämnden 14. Ersättare, Region Värmland 15-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Kristdemokraterna Värmland 15-17, ordförande 17-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2019/20:252 av Sten Bergheden (M) 11 februari 2020 En avgift för att lägga virke utmed allmän väg
Interpellationsdebatt 2019/20:253 av Jan Ericson (M) 11 februari 2020 En avgift för att lägga upp virke längs vägar
Interpellationsdebatt 2019/20:197 av Kjell-Arne Ottosson (KD) 21 januari 2020 Erkännande av färöiska körkort i Sverige
Interpellationsdebatt 2019/20:9 av Kjell-Arne Ottosson (KD) 8 oktober 2019 Naturvårdsverkets inblandning i norska angelägenheter

En gemensam nordisk strategi mot pandemin

Skriftlig fråga 2019/20:1952 av Kjell-Arne Ottosson (KD)

Fråga 2019/20:1952 En gemensam nordisk strategi mot pandemin av Kjell-Arne Ottosson KD till Statsminister Stefan Löfven S Den 10 augusti utgick norska Folkhelseinstitutet FHI med en rekommendation till sin regering att rödlista sex svenska regioner Östergötland, Blekinge, Värmland, Uppsala, Dalarna och Örebro då de ligger

Inlämnad: 2020-08-13 Svarsdatum: 2020-08-28 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1952 av Kjell-Arne Ottosson (KD) (pdf, 90 kB)

Utredning om djurrättsaktivister

Skriftlig fråga 2019/20:1701 av Kjell-Arne Ottosson (KD)

Fråga 2019/20:1701 Utredning om djurrättsaktivister av Kjell-Arne Ottosson KD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I mars 2019 utlovade statsrådet Morgan Johansson under en interpellationsdebatt en utredning om att lagen om olaga intrång hos våra lantbrukare ska ses över. Våra bönder måste skyddas

Inlämnad: 2020-06-30 Svarsdatum: 2020-07-15 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1701 av Kjell-Arne Ottosson (KD) (pdf, 91 kB)

med anledning av prop. 2019/20:183 Förlängd giltighetstid för undersökningstillstånd

Motion 2019/20:3643 av Camilla Brodin m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:3643 av Camilla Brodin m.fl. KD med anledning av prop. 2019/20:183 Förlängd giltighetstid för undersökningstillstånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma med förslag till ändring i minerallagen som innebär en förlängning


Utskottsberedning: 2019/20:NU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2019/20:3643 av Camilla Brodin m.fl. (KD) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3643 av Camilla Brodin m.fl. (KD) (pdf, 81 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se