Kjell-Arne Ottosson (KD)

Kjell-Arne Ottosson (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Värmlands län, plats 133
Titel Lärare.
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post kjell-arne.ottosson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2020-10-30

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 18-, EU-nämnden 18-, näringsutskottet 18- och trafikutskottet 18-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 18-. Styrelseledamot Svensk-brittiska parlamentarikerföreningen. Suppleant riksdagens jakt- och fiskeklubb.
  • Föräldrar

    Skogs- och fabriksarbetaren Sune Ottosson och affärsbiträdet Jorunn Ottosson, f. Trandem.
  • Utbildning

    Samhällsvetenskaplig linje, Solbergaskolan, Arvika 91-94. Grundskollärarprogrammet, Högskolan i Karlstad, 95-98. Norsk 1, Høgskolen i Østfold, Halden 11-12.
  • Anställningar

    Grundskollärare, Årjängs kommun 98-09. Adjunkt, Rømskog skole 09-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Miljömålsberedningen 19-.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, fritidsnämnden, Årjängs kommun 99-00. Ordförande, fritidsnämnden 00-06. Vice ordförande, kultur- & fritidsnämnden 07-13. Ersättare, kommunfullmäktige, Årjängs kommun 00-02. Kommunfullmäktig, 02-, vice ordförande 10-13 och ordförande 14-18. Ersättare, kommunstyrelsen 03-10 och vice ordförande 15-18. Ordförande, kommunbygderåd 07-09. Ordförande, valnämnden 14. Ersättare, Region Värmland 15-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Kristdemokraterna Värmland 15-17, ordförande 17-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Nyckelbiotopsinventering i Norrtälje

Skriftlig fråga 2019/20:1495 av Kjell-Arne Ottosson (KD)

Fråga 2019/20:1495 Nyckelbiotopsinventering i Norrtälje av Kjell-Arne Ottosson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S När ett skogsområde utses till nyckelbiotop blir möjligheterna för markägaren att bruka marken obefintliga. Avverkat timmer kan inte säljas eftersom köpare då förlorar sin miljöcertifiering. De ekonomiska

Inlämnad: 2020-06-03 Svarsdatum: 2020-06-10 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1495 av Kjell-Arne Ottosson (KD) (pdf, 101 kB)

Stängda gränser

Skriftlig fråga 2019/20:1394 av Kjell-Arne Ottosson (KD)

Fråga 2019/20:1394 Stängda gränser av Kjell-Arne Ottosson KD till Utrikesminister Ann Linde S År 2030 ska Norden vara världens mest hållbara och integrerade region så lyder Nordiska ministerrådets vision. Tyvärr visar det sig att vi har långt kvar för att nå dit. De nordiska länderna har under den pågående pandemin agerat

Inlämnad: 2020-05-20 Svarsdatum: 2020-05-27 Besvarare: Statsrådet Anna Hallberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1394 av Kjell-Arne Ottosson (KD) (pdf, 86 kB)

Återvinning av däck

Skriftlig fråga 2019/20:1393 av Kjell-Arne Ottosson (KD)

Fråga 2019/20:1393 Återvinning av däck av Kjell-Arne Ottosson KD till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP I dag förbränns fler däck i Sverige jämfört med tidigare år och vi ligger efter många andra länder när det gäller att återanvända dem. Det föreligger omfattande vetenskapliga undersökningar kring materialets

Inlämnad: 2020-05-20 Svarsdatum: 2020-06-04 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:1393 av Kjell-Arne Ottosson (KD) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se