Kerstin Nilsson (S)

Kerstin Nilsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns södra
Titel Försäkringsutredare
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2011-02-04 – 2012-07-31
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 14-. Suppleant trafikutskottet 10-14, arbetsmarknadsutskottet 10- och konstitutionsutskottet 11-12. Suppleant OSSE-delegationen 14-.
  • Föräldrar

    Börje Andersson och Margreth Andersson, f. Lindkvist.
  • Anställningar

    Kontorist, Lunds Mekaniska verkstad 72-73. Utredare, Försäkringskassan 73-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Vigselförrättare/registrering av partnerskap 07-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kävlinge kommun 98-10. Kommunstyrelsen, ersättare 99-03, ledamot 04-10. Ledamot, kulturnämnden 97-99, 1:e vice ordförande 99-02. 1:e vice ordförande, tekniska nämnden 03-06 och ersättare 07-10. Ersättare, lokala säkerhetsnämnden 03-10. Ersättare, socialnämnden 06 och ledamot 07-10. Ersättare, kommunalförbund för gymnasieutbildning 99-02. Ersättare, Räddningstjänst Syd 08-10. Ersättare, KKB Fastighets AB 08-11. Ersättare, Förbundsmöte med länsförbund 08-11. Ersättare, Finsam 09-10. Ersättare, Region Skåne, beredningen för tillväxt och hälsa 07-10. Regionfullmäktig, 07-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Kävlinge arbetarekommuns styrelse -11. Föreningsordförande för Socialdemokraterna i Löddeköpinge och Kävlige Stora Harrie S-kvinnor.
  • Bostadsort

    Kävlinge

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Sveriges förhållande till Eritrea

Motion 2015/16:2528 av Arhe Hamednaca m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2528 av Arhe Hamednaca m.fl. S Sveriges förhållande till Eritrea Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör ta upp brister på respekt för de mänskliga rättigheterna med företrädare för Eritrea och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2015/16:JuU20 2015/16:UU15
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2015/16:2528 av Arhe Hamednaca m.fl. (S) (docx, 48 kB) Motion 2015/16:2528 av Arhe Hamednaca m.fl. (S) (pdf, 74 kB)

Lekterapi

Motion 2015/16:2150 av Åsa Lindestam m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2150 av Åsa Lindestam m.fl. S Lekterapi Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillgängliggöra kunskapen om lekterapi till berörda yrkeskategorier och tillkännager detta för regeringen. Motivering Små barn har inget språk. De kan inte förmedla


Utskottsberedning: 2015/16:SoU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2150 av Åsa Lindestam m.fl. (S) (docx, 47 kB) Motion 2015/16:2150 av Åsa Lindestam m.fl. (S) (pdf, 71 kB)

Ökad grundbemanning inom äldreomsorgen

Motion 2015/16:2149 av Veronica Lindholm m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2149 av Veronica Lindholm m.fl. S Ökad grundbemanning inom äldreomsorgen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att studera förutsättningarna för att höja grundbemanningen inom äldreomsorgen, och inte bara bemanningen generellt, och tillkännager


Utskottsberedning: 2016/17:SoU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2149 av Veronica Lindholm m.fl. (S) (docx, 50 kB) Motion 2015/16:2149 av Veronica Lindholm m.fl. (S) (pdf, 74 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se