Kerstin Nilsson (S)

Kerstin Nilsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns södra
Titel Försäkringsutredare
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2011-02-04 – 2012-07-31
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 14-. Suppleant trafikutskottet 10-14, arbetsmarknadsutskottet 10- och konstitutionsutskottet 11-12. Suppleant OSSE-delegationen 14-.
  • Föräldrar

    Börje Andersson och Margreth Andersson, f. Lindkvist.
  • Anställningar

    Kontorist, Lunds Mekaniska verkstad 72-73. Utredare, Försäkringskassan 73-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Vigselförrättare/registrering av partnerskap 07-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kävlinge kommun 98-10. Kommunstyrelsen, ersättare 99-03, ledamot 04-10. Ledamot, kulturnämnden 97-99, 1:e vice ordförande 99-02. 1:e vice ordförande, tekniska nämnden 03-06 och ersättare 07-10. Ersättare, lokala säkerhetsnämnden 03-10. Ersättare, socialnämnden 06 och ledamot 07-10. Ersättare, kommunalförbund för gymnasieutbildning 99-02. Ersättare, Räddningstjänst Syd 08-10. Ersättare, KKB Fastighets AB 08-11. Ersättare, Förbundsmöte med länsförbund 08-11. Ersättare, Finsam 09-10. Ersättare, Region Skåne, beredningen för tillväxt och hälsa 07-10. Regionfullmäktig, 07-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Kävlinge arbetarekommuns styrelse -11. Föreningsordförande för Socialdemokraterna i Löddeköpinge och Kävlige Stora Harrie S-kvinnor.
  • Bostadsort

    Kävlinge

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Arbetsinriktad rehabilitering för personer med förtidspension

Skriftlig fråga 2012/13:611 av Nilsson, Kerstin (S)

den 19 juni Fråga 2012/13:611 Arbetsinriktad rehabilitering för personer med förtidspension av Kerstin Nilsson S till statsrådet Ulf Kristersson M Personer med hel förtidspension får inte stöd när de är redo för arbetsinriktad rehabilitering. Dessa personers hälsa kan ju ha förbättrats genom tidens läkning eller

Inlämnad: 2013-06-19 Besvarare: Ulf Kristersson (M)

Lönestöd som slår ut ordinarie jobb, lönebidrag och företag

Interpellation 2012/13:422 av Nilsson, Kerstin (S)

den 17 maj Interpellation 2012/13:422 Lönestöd som slår ut ordinarie jobb, lönebidrag och företag av Kerstin Nilsson S till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström M Att oseriösa företag och aktörer har missbrukat och överutnyttjat olika arbetsmarknadspolitiska stöd är vare sig okänt eller överraskande. Mediernas

Inlämnad: 2013-05-17 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Lönestöd som slår ut ordinarie jobb, lönebidrag och företag

med anledning av prop. 2012/13:143 Effektivare sanktioner för arbetsmiljö- och arbetstidsreglerna

Motion 2012/13:A21 av Ylva Johansson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2012/13:A21 av Ylva Johansson m.fl. S med anledning av prop. 2012/13:143 Effektivare sanktioner för arbetsmiljö- och arbetstidsreglerna S15006 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Arbetsmiljöverket även i fortsättningen


Utskottsberedning: 2012/13:AU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:A21 av Ylva Johansson m.fl. (S) (doc, 63 kB) Motion 2012/13:A21 av Ylva Johansson m.fl. (S) (pdf, 154 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se