Kerstin Nilsson (S)

Kerstin Nilsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns södra
Titel Försäkringsutredare
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2011-02-04 – 2012-07-31
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 14-. Suppleant trafikutskottet 10-14, arbetsmarknadsutskottet 10- och konstitutionsutskottet 11-12. Suppleant OSSE-delegationen 14-.
  • Föräldrar

    Börje Andersson och Margreth Andersson, f. Lindkvist.
  • Anställningar

    Kontorist, Lunds Mekaniska verkstad 72-73. Utredare, Försäkringskassan 73-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Vigselförrättare/registrering av partnerskap 07-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kävlinge kommun 98-10. Kommunstyrelsen, ersättare 99-03, ledamot 04-10. Ledamot, kulturnämnden 97-99, 1:e vice ordförande 99-02. 1:e vice ordförande, tekniska nämnden 03-06 och ersättare 07-10. Ersättare, lokala säkerhetsnämnden 03-10. Ersättare, socialnämnden 06 och ledamot 07-10. Ersättare, kommunalförbund för gymnasieutbildning 99-02. Ersättare, Räddningstjänst Syd 08-10. Ersättare, KKB Fastighets AB 08-11. Ersättare, Förbundsmöte med länsförbund 08-11. Ersättare, Finsam 09-10. Ersättare, Region Skåne, beredningen för tillväxt och hälsa 07-10. Regionfullmäktig, 07-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Kävlinge arbetarekommuns styrelse -11. Föreningsordförande för Socialdemokraterna i Löddeköpinge och Kävlige Stora Harrie S-kvinnor.
  • Bostadsort

    Kävlinge

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Arbetsvillkoren för vikarier

Interpellation 2013/14:452 av Kerstin Nilsson (S)

Interpellation 2013/14:452 Arbetsvillkoren för vikarier av Kerstin Nilsson S till Arbetsmarknadsminister Elisabeth Svantesson M För några dagar sedan kunde man läsa i tidningen Kommunalarbetaren om arbetsvillkoren för vikarier. I artikeln framgår det att många vikarier får arbete i 300 dagar, sedan är det stopp. Det uppger

Inlämnad: 2014-04-24 Besvarare: Elisabeth Svantesson (M)

Interpellation 2013/14:452 av Kerstin Nilsson (S) (pdf, 66 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Arbetsvillkoren för vikarier

med anledning av skr. 2013/14:199 Riksrevisionens rapport om subventionerade anställningar för nyanlända

Motion 2013/14:A13 av Ylva Johansson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:A13 av Ylva Johansson m.fl. S med anledning av skr. 2013/14:199 Riksrevisionens rapport om subventionerade anställningar för nyanlända S13007 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om kollektivavtal vid nystartsjobb. Motivering


Utskottsberedning: 2013/14:AU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:A13 av Ylva Johansson m.fl. (S) (doc, 61 kB) Motion 2013/14:A13 av Ylva Johansson m.fl. (S) (pdf, 148 kB)

med anledning av prop. 2013/14:198 Bristande tillgänglighet som en form av diskriminering

Motion 2013/14:A10 av Ylva Johansson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:A10 av Ylva Johansson m.fl. S med anledning av prop. 2013/14:198 Bristande tillgänglighet som en form av diskriminering S13006 Sammanfattning Propositionen innehåller förslag till ändringar i diskrimineringslagen 2008:567Förslaget innebär att bristande tillgänglighet för personer med funktionsnedsättning


Utskottsberedning: 2013/14:AU8
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 2 avslag, 1 bifall,

Motion 2013/14:A10 av Ylva Johansson m.fl. (S) (doc, 83 kB) Motion 2013/14:A10 av Ylva Johansson m.fl. (S) (pdf, 216 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se