Kerstin Nilsson (S)

Kerstin Nilsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns södra
Titel Försäkringsutredare
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2011-02-04 – 2012-07-31
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 14-. Suppleant trafikutskottet 10-14, arbetsmarknadsutskottet 10- och konstitutionsutskottet 11-12. Suppleant OSSE-delegationen 14-.
  • Föräldrar

    Börje Andersson och Margreth Andersson, f. Lindkvist.
  • Anställningar

    Kontorist, Lunds Mekaniska verkstad 72-73. Utredare, Försäkringskassan 73-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Vigselförrättare/registrering av partnerskap 07-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kävlinge kommun 98-10. Kommunstyrelsen, ersättare 99-03, ledamot 04-10. Ledamot, kulturnämnden 97-99, 1:e vice ordförande 99-02. 1:e vice ordförande, tekniska nämnden 03-06 och ersättare 07-10. Ersättare, lokala säkerhetsnämnden 03-10. Ersättare, socialnämnden 06 och ledamot 07-10. Ersättare, kommunalförbund för gymnasieutbildning 99-02. Ersättare, Räddningstjänst Syd 08-10. Ersättare, KKB Fastighets AB 08-11. Ersättare, Förbundsmöte med länsförbund 08-11. Ersättare, Finsam 09-10. Ersättare, Region Skåne, beredningen för tillväxt och hälsa 07-10. Regionfullmäktig, 07-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Kävlinge arbetarekommuns styrelse -11. Föreningsordförande för Socialdemokraterna i Löddeköpinge och Kävlige Stora Harrie S-kvinnor.
  • Bostadsort

    Kävlinge

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2011/12:107 Samverkan mellan kommuner om samhällsorientering m.m.

Motion 2011/12:A6 av Ylva Johansson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2011/12:A6 av Ylva Johansson m.fl. S med anledning av prop. 2011/12:107 Samverkan mellan kommuner om samhällsorientering m.m. S63000 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till ändringar i 49 lagen 1997:238 om arbetslöshetsförsäkring och 95 lagen 1997:239 om arbetslöshetskassor.


Utskottsberedning: 2011/12:AU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:A6 av Ylva Johansson m.fl. (S) (doc, 50 kB) Motion 2011/12:A6 av Ylva Johansson m.fl. (S) (pdf, 144 kB)

De som står helt utanför alla trygghetssystem

Interpellation 2011/12:266 av Ericson, Gunvor G (MP)

den 24 februari Interpellation 2011/12:266 De som står helt utanför alla trygghetssystem av Gunvor G Ericson MP till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström M I december 2006 uppgick Sveriges samlade arbetskraft till 4,6 miljoner människor. Av dessa var 884 000 medlemmar i någon a-kassa och därmed försäkrade. I

Inlämnad: 2012-02-24 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: De som står helt utanför alla trygghetssystem

Arbetslösa utan ersättning

Interpellation 2011/12:261 av Jansson, Eva-Lena (S)

den 22 februari Interpellation 2011/12:261 Arbetslösa utan ersättning av Eva-Lena Jansson S till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström M Enligt uppgifter från Arbetsförmedlingen är drygt 120 000 arbetslösa utan ersättning från arbetslöshetsförsäkringen. Dessa är därmed hänvisade till att söka försörjningsstöd

Inlämnad: 2012-02-22 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Arbetslösa utan ersättning

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se