Kerstin Nilsson (S)

Kerstin Nilsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns södra
Titel Försäkringsutredare
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2011-02-04 – 2012-07-31
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 14-. Suppleant trafikutskottet 10-14, arbetsmarknadsutskottet 10- och konstitutionsutskottet 11-12. Suppleant OSSE-delegationen 14-.
  • Föräldrar

    Börje Andersson och Margreth Andersson, f. Lindkvist.
  • Anställningar

    Kontorist, Lunds Mekaniska verkstad 72-73. Utredare, Försäkringskassan 73-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Vigselförrättare/registrering av partnerskap 07-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kävlinge kommun 98-10. Kommunstyrelsen, ersättare 99-03, ledamot 04-10. Ledamot, kulturnämnden 97-99, 1:e vice ordförande 99-02. 1:e vice ordförande, tekniska nämnden 03-06 och ersättare 07-10. Ersättare, lokala säkerhetsnämnden 03-10. Ersättare, socialnämnden 06 och ledamot 07-10. Ersättare, kommunalförbund för gymnasieutbildning 99-02. Ersättare, Räddningstjänst Syd 08-10. Ersättare, KKB Fastighets AB 08-11. Ersättare, Förbundsmöte med länsförbund 08-11. Ersättare, Finsam 09-10. Ersättare, Region Skåne, beredningen för tillväxt och hälsa 07-10. Regionfullmäktig, 07-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Kävlinge arbetarekommuns styrelse -11. Föreningsordförande för Socialdemokraterna i Löddeköpinge och Kävlige Stora Harrie S-kvinnor.
  • Bostadsort

    Kävlinge

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Kvinnors anmälda arbetsskador

Interpellation 2010/11:380 av Nilsson, Kerstin (S)

den 12 maj Interpellation 2010/11:380 Kvinnors anmälda arbetsskador av Kerstin Nilsson S till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström M Återkommande rapporter visar att kvinnors sjukdomar och besvär, som kan härledas till arbetssituationen, mer sällan än mäns besvär godkänns som arbetsskada. Detta är anmärkningsvärt

Inlämnad: 2011-05-12 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Funktionshindrades möjligheter att få arbete på statliga företag

Skriftlig fråga 2010/11:508 av Nilsson, Kerstin (S)

den 12 maj Fråga 2010/11:508 Funktionshindrades möjligheter att få arbete på statliga företag av Kerstin Nilsson S till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström M Den halva miljon svenskar som har allvarliga funktionshinder har fått svårare att få arbete de senaste tio åren. Enligt en nyligen presenterad rapport

Inlämnad: 2011-05-12 Besvarare: Hillevi Engström (M)

med anledning av prop. 2010/11:89 Ändrade regler om övertid och skyddskommitté

Motion 2010/11:A11 av Ylva Johansson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2010/11:A11 av Ylva Johansson m.fl. S med anledning av prop. 2010/11:89 Ändrade regler om övertid och skyddskommitté s61310 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till lag om ändring i arbetstidslagen 1982:673Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen föreslås


Utskottsberedning: 2010/11:AU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:A11 av Ylva Johansson m.fl. (S) (doc, 60 kB) Motion 2010/11:A11 av Ylva Johansson m.fl. (S) (pdf, 190 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se