Kerstin Heinemann (FP)

Kerstin Heinemann (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Västmanlands län
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1980-10-07 – 1980-11-06
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1997-09-18 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2000-02-15 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-02-15
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Valberedningen

    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

primärvårdens framtid

Interpellation 2003/04:387 av Heinemann, andre vice talman Kerstin (fp)

den 26 mars Interpellation 2003/04:387 av andre vice talman Kerstin Heinemann fp till socialminister Lars Engqvist om primärvårdens framtid När det gäller primärvården finns några grundläggande faktorer, där jag uppfattar att Socialdemokraterna och Folkpartiet i stort var överens: kontinuitet, fritt val av läkare och

Inlämnad: 2004-03-26 Besvarare: Lars Engqvist (S)

nya hemtjänstformer

Interpellation 2003/04:153 av Heinemann, andre vice talman Kerstin (fp)

den 25 november Interpellation 2003/04:153 av andre vice talman Kerstin Heinemann fp till socialminister Lars Engqvist om nya hemtjänstformer Den parlamentariska beredningen om äldrepolitiken har i SOU 2003:91 behandlat frågan om kommuners möjlighet att, för personer som nått en viss ålder, ge möjlighet till en avgiftsbelagd

Inlämnad: 2003-11-25 Besvarare: Lars Engqvist (S)

Smittskyddsinstitutet

Interpellation 1999/2000:116 av Heinemann, Kerstin (fp)

den 26 november Interpellation 1999/2000:116 av Kerstin Heinemann fp till socialminister Lars Engqvist om Smittskyddsinstitutet Sverige har tidigare haft en position som ett internationellt föregångsland inom smittskyddsområdet, den positionen har nu gått förlorad. De besparingar som har gjorts och ska göras inom Smittskyddsinstitutet

Inlämnad: 1999-11-26 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.