Kerstin Heinemann (FP)

Kerstin Heinemann (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Västmanlands län
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1980-10-07 – 1980-11-06
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1997-09-18 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2000-02-15 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-02-15
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Valberedningen

    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2002/03:36 Behandling av personuppgifter inom socialtjänsten

Motion 2002/03:So34 av Kerstin Heinemann m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2002/03:So34 av Kerstin Heinemann m.fl. fp med anledning av prop. 2002/03:36 Behandling av personuppgifter inom socialtjänsten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär att regeringen återkommer med förslag till ändring av lagen om behandling av personuppgifter i socialtjänsten 2001:454 i enlighet


Utskottsberedning: 2002/03:SoU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

med anledning av prop. 2002/03:35 Mål för folkhälsan

Motion 2002/03:So31 av Kerstin Heinemann m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2002/03:So31 av Kerstin Heinemann m.fl. fp med anledning av prop. 2002/03:35 Mål för folkhälsan 1 Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 35 2 Förslag till riksdagsbeslut 36 3 Motivering 36 3.1 Att se och påverka de allvarligare hoten mot folkhälsan 38 3.2 Folkhälsa, samhällsekonomi och


Utskottsberedning: 2002/03:SoU7
Riksdagsbeslut (13 yrkanden): 13 avslag

med anledning av skr. 2002/03:25 Uppföljning av den Nationella handlingsplanen för handikappolitiken

Motion 2002/03:So21 av Lars Leijonborg m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2002/03:So21 av Lars Leijonborg m.fl. fp med anledning av skr. 2002/03:25 Uppföljning av den Nationella handlingsplanen för handikappolitiken 1 Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 1 2 Förslag till riksdagsbeslut 2 3 Motivering 3 3.1 Tillgänglighet 3 3.1.1 Stimulansbidrag för att möjliggöra


Utskottsberedning: 2003/04:SoU2
Riksdagsbeslut (22 yrkanden): 22 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.