Kerstin Heinemann (FP)

Kerstin Heinemann (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Västmanlands län
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1980-10-07 – 1980-11-06
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1997-09-18 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2000-02-15 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-02-15
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Valberedningen

    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Dokument:

medlemsavgift till de registrerade trossamfunden

Skriftlig fråga 1999/2000:636 av Heinemann, Kerstin (fp)

den 28 februari Fråga 1999/2000:636 av Kerstin Heinemann fp till socialminister Lars Engqvist om medlemsavgift till de registrerade trossamfunden Leni Björklund, Svenska kyrkans generalsekreterare, har till Svenska Kommunförbundet framfört en farhåga att det finns risk att vårdbehövande människor tvingas lämna Svenska

Inlämnad: 2000-02-28 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

med anledning av prop. 1999/2000:55 Kommersiell lokalradio

Motion 1999/2000:K28 av Helena Bargholtz m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1999/2000:K28 av Bargholtz, Helena fp med anledning av prop. 1999/2000:55 Kommersiell lokalradio 1 Inledning Folkpartiet yrkar i allt väsentligt avslag på föreliggande proposition, 1999/2000:55 Kommersiell lokalradio. Det finns en rad problem i vårt land som det är angeläget att riksdagen ägnar


Utskottsberedning: ---------1999/2000:KU15
Riksdagsbeslut (18 yrkanden): , , 9 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1999/2000:32 Lönebildning för full sysselsättning

Motion 1999/2000:A10 av Lars Leijonborg m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1999/2000:A10 av Leijonborg, Lars fp med anledning av prop. 1999/2000:32 Lönebildning för full sysselsättning 1 Inledning Propositionen visar ännu en gång på regeringens oförmåga att reformera lagstiftningen när det gäller arbetsmarknadslagar och lönebildning. Återigen har åsikterna från LO och


Utskottsberedning: ----------1999/2000:AU5
Riksdagsbeslut (20 yrkanden): , , 10 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se