Kerstin Heinemann (FP)

Kerstin Heinemann (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Västmanlands län
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1980-10-07 – 1980-11-06
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1997-09-18 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2000-02-15 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-02-15
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Valberedningen

    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

konsumentdatabasen och läkemedelsbiverkningar

Skriftlig fråga 2004/05:2163 av Heinemann, Kerstin (fp)

den 5 september Fråga 2004/05:2163 av andre vice talman Kerstin Heinemann fp till statsrådet Ylva Johansson om konsumentdatabasen och läkemedelsbiverkningar År 1997 startade Konsumentinstitutet Läkemedel och Hälsa Kilen en konsumentdatabas som tar emot rapporter från konsumenter och anhöriga om läkemedelsbiverkningar.

Inlämnad: 2005-09-05 Besvarare: Ylva Johansson (S)

ADHD-utredningar

Skriftlig fråga 2004/05:1706 av Heinemann, Kerstin (fp)

den 24 maj Fråga 2004/05:1706 av Kerstin Heinemann fp till statsrådet Ylva Johansson om ADHD-utredningar Riksförbundet Attention, som är en patientförening för människor med neuropsykiatriska funktionshinder, har undersökt väntetiderna för vuxna som behöver utredning för adhd. Förbundets granskning visar att var tredje

Inlämnad: 2005-05-24 Besvarare: Ylva Johansson (S)

psykiatrisatsningen

Skriftlig fråga 2004/05:1498 av Heinemann, Kerstin (fp)

den 26 april Fråga 2004/05:1498 av andre vice talman Kerstin Heinemann fp till statsrådet Ylva Johansson om psykiatrisatsningen Regeringen har i sin psykiatrisatsning för år 2005 avsatt 400 miljoner kronor i så kallat länsmedel och 97 miljoner kronor i så kallat utvecklingsmedelDessutom har 3 miljoner kronor avsatts

Inlämnad: 2005-04-26 Besvarare: Ylva Johansson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.