Kerstin Heinemann (FP)

Kerstin Heinemann (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Västmanlands län
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1980-10-07 – 1980-11-06
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1997-09-18 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2000-02-15 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-02-15
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Valberedningen

    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1998/99:106 Vissa ändringar i läkemedelsförmånen m.m.

Motion 1998/99:So23 av Kerstin Heinemann m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1998/99:So23 av Kerstin Heinemann m.fl. fp med anledning av prop. 1998/99:106 Vissa ändringar i läkemedelsförmånen m.m. Regeringen agerar i panik Samhällets utgifter för läkemedel fortsätter att öka i snabb takt. Antalet patienter som uppnått beloppet för högkostnadsskydd inom läkemedelsförmånen


Utskottsberedning: --1998/99:SoU14
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1998/99:101 Ombildning av hyresrätt till bostadsrätt m.m.

Motion 1998/99:Bo15 av Yvonne Ångström och Kerstin Heinemann (fp)

Motion till riksdagen 1998/99:Bo15 av Yvonne Ångström och Kerstin Heinemann fp med anledning av prop. 1998/99:101 Ombildning av hyresrätt till bostadsrätt m.m. Inledning Folkpartiet avvisar regeringens förslag om att försvåra för de hyresgäster som vill ombilda sina hyreslägenheter till bostadsrätter. Det finns skäl


Utskottsberedning: -1998/99:BoU10
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1998/99:78 Beräkning av återbetalningsskyldighet för underhållsstöd till barn med särlevande föräldrar m.m.

Motion 1998/99:Sf10 av Bo Könberg m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1998/99:Sf10 av Bo Könberg m.fl. fp med anledning av prop. 1998/99:78 Beräkning av återbetalningsskyldighet för underhållsstöd till barn med särlevande föräldrar m.m. Inledning Barn är föräldrarnas gemensamma ansvar. En viktig del av detta ansvar är det ekonomiska ansvaret. Detta ansvar är gemensamt


Utskottsberedning: -1998/99:SfU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.