Kerstin Heinemann (FP)

Kerstin Heinemann (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Västmanlands län
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1980-10-07 – 1980-11-06
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1997-09-18 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2000-02-15 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-02-15
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Valberedningen

    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:SoU24 1 juni 2006 Uppföljning av Nationella handlingsplanen för handikappolitiken
Debatt om förslag 2005/06:SoU15 24 april 2006 Ändringar i läkemedelslagstiftningen m.m.
Debatt om förslag 2005/06:SoU10 8 februari 2006 Legitimation och skyddad yrkestitel
Debatt om förslag 2005/06:SoU9 16 december 2005 Vårdplanering

funktionshindrade kvinnors situation

Interpellation 2001/02:306 av Heinemann, Kerstin (fp)

den 8 mars Interpellation 2001/02:306 av Kerstin Heinemann fp till socialminister Lars Engqvist om funktionshindrade kvinnors situation Internationella kvinnodagen sätter fokus på att de mänskliga rättigheterna ska gälla oavsett kön. Det är vårt gemensamma ansvar att människor får jämlika levnadsförhållanden och rätt

Inlämnad: 2002-03-08 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

äldreomsorgen

Interpellation 2001/02:204 av Heinemann, Kerstin (fp)

den 28 januari Interpellation 2001/02:204 av Kerstin Heinemann fp till socialminister Lars Engqvist om äldreomsorgen År 1998 beslöt riksdagen om 4 miljarder kronor i höjda statsbidrag till kommuner och landsting. Målsättningen var att pengarna skulle användas till fler anställda i äldreomsorgen och till bättre kompetens

Inlämnad: 2002-01-28 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

rehabilitering av synskadade

Interpellation 2000/01:62 av Heinemann, Kerstin (fp)

den 24 oktober Interpellation 2000/01:62 av Kerstin Heinemann fp till socialminister Lars Engqvist om rehabilitering av synskadade Synskadade är en mycket liten grupp med en visus synskärpa som understiger 0,05. Man saknar ledsyn vilket betyder att man absolut inte kan läsa vanlig text och inte orientera sig någonstans,

Inlämnad: 2000-10-24 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se