Kerstin Heinemann (FP)

Kerstin Heinemann (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Västmanlands län
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1980-10-07 – 1980-11-06
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1997-09-18 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2000-02-15 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-02-15
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Valberedningen

    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

barn i slutna rörelser

Skriftlig fråga 2000/01:1665 av Heinemann, Kerstin (fp)

den 6 september Fråga 2000/01:1665 av Kerstin Heinemann fp till statsrådet Ingegerd Wärnersson om barn i slutna rörelser För tre år sedan överlämnades utredningen I god tro SOU 1998:113 till regeringen. I den fanns förslag om insatser för barn som lever i slutna grupper, t.ex. vissa nyandliga rörelser. Utredningen

Inlämnad: 2001-09-06 Besvarare: statsrådet Ingela Thalén (S)

riksfärdtjänsten

Skriftlig fråga 2000/01:1662 av Heinemann, Kerstin (fp)

den 6 september Fråga 2000/01:1662 av Kerstin Heinemann fp till näringsminister Björn Rosengren om riksfärdtjänsten Ansvaret för riksfärdtjänsten i Sverige ligger sedan ett antal år tillbaka på kommunerna. För att kunna samordna resorna finns bolaget Rikfärdtjänsten i Sverige AB dit kunderna kan vända sig för att göra

Inlämnad: 2001-09-06 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

med anledning av prop. 2000/01:140 Reformerade regler för bostadstillägg till pensionärer m.fl.

Motion 2000/01:Sf39 av Bo Könberg m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2000/01:Sf39 av Könberg, Bo fp med anledning av prop. 2000/01:140 Reformerade regler för bostadstillägg till pensionärer m.fl. Förslag till riksdagsbeslut 1. Riksdagen begär att regeringen lägger fram förslag om att avskaffa inkomstprövningen av änkepensionen. 2. Riksdagen tillkännager för regeringen


Utskottsberedning: -2001/02:SfU1 2001/02:SfU3
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se