Kerstin Heinemann (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Västmanlands län
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1980-10-07 – 1980-11-06
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1997-09-18 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2000-02-15 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-02-15
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Valberedningen

    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:SoU24 1 juni 2006 Uppföljning av Nationella handlingsplanen för handikappolitiken
Debatt om förslag 2005/06:SoU15 24 april 2006 Ändringar i läkemedelslagstiftningen m.m.
Debatt om förslag 2005/06:SoU10 8 februari 2006 Legitimation och skyddad yrkestitel
Debatt om förslag 2005/06:SoU9 16 december 2005 Vårdplanering

med anledning av prop. 2003/04:161 Alkoholpolitiska frågor

Motion 2003/04:So34 av Kerstin Heinemann m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2003/04:So34 av Kerstin Heinemann m.fl. fp med anledning av prop. 2003/04:161 Alkoholpolitiska frågor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär att regeringen ser till att det i framtida avtal för svenskspråkiga kanaler i det markbundna digital-TV-nätet inkluderas ett förbud mot alkoholreklam,


Utskottsberedning: 2004/05:KU11 2004/05:SoU6
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

med anledning av prop. 2003/04:146 Höjd åldersgräns för läkares och sjukgymnasters rätt till offentlig ersättning m.m.

Motion 2003/04:So30 av Kerstin Heinemann m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2003/04:So30 av Kerstin Heinemann m.fl. fp med anledning av prop. 2003/04:146 Höjd åldersgräns för läkares och sjukgymnasters rätt till offentlig ersättning m.m. Dokument


Utskottsberedning: 2004/05:SoU4
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

med anledning av prop. 2003/04:131 Internationella adoptionsfrågor

Motion 2003/04:So20 av Kerstin Heinemann m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2003/04:So20 av Kerstin Heinemann m.fl. fp med anledning av prop. 2003/04:131 Internationella adoptionsfrågor 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar förslaget i proposition 2003/04:131 om lagen 1997:192 om internationell adoptionsförmedling med den ändringen att 8 e utgår. Riksdagen godkänner


Utskottsberedning: 2004/05:SoU3
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se