Kerstin Heinemann (FP)

Kerstin Heinemann (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Västmanlands län
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1980-10-07 – 1980-11-06
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1997-09-18 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2000-02-15 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-02-15
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Valberedningen

    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

primärvårdens framtid

Interpellation 2003/04:387 av Heinemann, andre vice talman Kerstin (fp)

den 26 mars Interpellation 2003/04:387 av andre vice talman Kerstin Heinemann fp till socialminister Lars Engqvist om primärvårdens framtid När det gäller primärvården finns några grundläggande faktorer, där jag uppfattar att Socialdemokraterna och Folkpartiet i stort var överens: kontinuitet, fritt val av läkare och

Inlämnad: 2004-03-26 Besvarare: Lars Engqvist (S)

med anledning av skr. 2003/04:47 Utveckling av den nationella strategin för att förverkliga FN:s konvention om barnets rättigheter

Motion 2003/04:So10 av Marita Aronson m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2003/04:So10 av Marita Aronson m.fl. fp med anledning av skr. 2003/04:47 Utveckling av den nationella strategin för att förverkliga FN:s konvention om barnets rättigheter 1 Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 1 2 Förslag till riksdagsbeslut 2 3 Motivering 2 3.1 De mest utsatta barnens


Utskottsberedning: 2003/04:SoU9
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

utredningen I god tro - samhället och nyandligheten

Skriftlig fråga 2003/04:669 av Heinemann, andre vice talman Kerstin (fp)

den 2 februari Fråga 2003/04:669 av andre vice talman Kerstin Heinemann fp till socialminister Lars Engqvist om utredningen I god tro samhället och nyandligheten I maj 1996 beslutade riksdagen om ett tillkännagivande till regeringen om behovet av en utredning om hur andlig kränkning med dess hälsomässiga följder ska

Inlämnad: 2004-02-02 Besvarare: Berit Andnor (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.