Kerstin Heinemann (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Västmanlands län
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1980-10-07 – 1980-11-06
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1997-09-18 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2000-02-15 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-02-15
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Valberedningen

    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:SoU24 1 juni 2006 Uppföljning av Nationella handlingsplanen för handikappolitiken
Debatt om förslag 2005/06:SoU15 24 april 2006 Ändringar i läkemedelslagstiftningen m.m.
Debatt om förslag 2005/06:SoU10 8 februari 2006 Legitimation och skyddad yrkestitel
Debatt om förslag 2005/06:SoU9 16 december 2005 Vårdplanering

med anledning av prop. 2005/06:92 Försöksverksamhet med komplement till färdtjänst

Motion 2005/06:So29 av Anne Marie Brodén m.fl. (m, fp, c, kd)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om ett frivilligt kommunalt bilstöd som ett komplement till färdtjänsten. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om offentlig upphandling. Riksdagen tillkännager för regeringen som


Utskottsberedning: 2005/06:SoU25
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2005/06:So29 av Anne Marie Brodén m.fl. (m, fp, c, kd) (doc, 46 kB)

Våld och brott mot funktionshindrade

Skriftlig fråga 2005/06:1284 av Heinemann, Kerstin (fp)

den 23 mars Fråga 2005/06:1284 av Andre vice talman Kerstin Heinemann fp till justitieminister Thomas Bodström s Våld och brott mot funktionshindrade Den 15 mars lockade två män en 25-årig förståndshandikappad kvinna till en lägenhet utanför Stockholm där hon hölls fången och våldtogs under ett dygn. Det har framkommit

Inlämnad: 2006-03-23 Besvarare: Thomas Bodström (S)

med anledning av prop. 2005/06:73 Nationell samordning av rikssjukvården

Motion 2005/06:So25 av Erik Ullenhag m.fl. (fp)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen i den del som avser landstingens ensamrätt att bedriva rikssjukvård. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att rikssjukvård enligt föreslagen ändring 9 a i hälso- och sjukvårdslagen skall avse hälso- och sjukvård som


Utskottsberedning: 2005/06:SoU23
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2005/06:So25 av Erik Ullenhag m.fl. (fp) (doc, 43 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se