Kerstin Haglö (S)

Kerstin Haglö (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Blekinge län
Titel 1:e skötare
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2011-06-18 – 2014-09-29
    • Ordförande 2011-03-01 – 2011-06-17
    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-02-28
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2004-12-16 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-12-15
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2006-02-09 – 2006-04-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Försvarsmusikens framtid

Interpellation 2012/13:27 av Haglö, Kerstin (S)

den 16 oktober Interpellation 2012/13:27 Försvarsmusikens framtid av Kerstin Haglö S till försvarsminister Karin Enström M Försvarsmusiken är en försvarsmaktsresurs, både i Sverige och utomlands. Förutom de militära tjänsteuppdragen, som består av bland annat statsceremoniell verksamhet, har försvarsmusiken en

Inlämnad: 2012-10-16 Besvarare: Karin Enström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Försvarsmusikens framtid

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se