Kerstin Engle (S)

Kerstin Engle (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra
Titel Försäkringskonsult
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-02-13
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2007-01-23 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Deputerad 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Suppleant 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Suppleant 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Suppleant 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Suppleant 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

    • Vice ordförande 2011-03-16 – 2014-09-29
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Europa-Medelhavsområdet

    • Vice ordförande 2010-11-17 – 2011-03-16

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Ekonomisk brottslighet i samband med tobaksförsäljning

Skriftlig fråga 2011/12:670 av Engle, Kerstin (S)

den 20 juni Fråga 2011/12:670 Ekonomisk brottslighet i samband med tobaksförsäljning av Kerstin Engle S till finansminister Anders Borg M Under de senaste dagarna har jag kunnat följa min lokaltidnings artikelserie om ekonomisk brottslighet i samband med tobaksförsäljning. År 2011 minskade tullens beslag av smuggelcigaretter

Inlämnad: 2012-06-20 Besvarare: Anders Borg (M)

Könsdiskriminerande reklam

Skriftlig fråga 2011/12:646 av Engle, Kerstin (S)

den 8 juni Fråga 2011/12:646 Könsdiskriminerande reklam av Kerstin Engle S till statsrådet Birgitta Ohlsson FP Reklam som förmedlar en könsstereotyp bild till vuxna, barn och ungdomar är inte önskvärd i ett samhälle som strävar efter ökad jämställdhet mellan könen och alla människors lika värde. Det råder en bred

Inlämnad: 2012-06-08 Besvarare: Birgitta Ohlsson (FP)

Elevers tillgång till skolbibliotek

Skriftlig fråga 2011/12:645 av Engle, Kerstin (S)

den 8 juni Fråga 2011/12:645 Elevers tillgång till skolbibliotek av Kerstin Engle S till utbildningsminister Jan Björklund FP Sveriges nya skollag SFS 2010:800 slår fast att alla elever ska ha tillgång till ett skolbibliotek. Det är mycket viktigt att elever har tillgång till ett lättillgängligt och bemannat skolbibliotek

Inlämnad: 2012-06-08 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se