Kerstin Engle (S)

Kerstin Engle (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra
Titel Försäkringskonsult
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-02-13
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2007-01-23 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Deputerad 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Suppleant 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Suppleant 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Suppleant 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Suppleant 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

    • Vice ordförande 2011-03-16 – 2014-09-29
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Europa-Medelhavsområdet

    • Vice ordförande 2010-11-17 – 2011-03-16

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Sveriges handel med Iran

Skriftlig fråga 2003/04:986 av Engle, Kerstin (s)

den 25 mars Fråga 2003/04:986 av Kerstin Engle s till näringsminister Leif Pagrotsky om Sveriges handel med Iran Sveriges handel med Iran har ökat med 52 mellan 2002 och 2003. Denna utveckling stimuleras ytterligare av regeringen genom att det avsätts 400 000 kr till svensk-iranska handelskammaren. Pengarna ska användas

Inlämnad: 2004-03-25 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

med anledning av skr. 2003/04:13 Europeiska konventet om EU:s framtid

Motion 2003/04:K4 av Carina Moberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2003/04:K4 av Carina Moberg m.fl. s med anledning av skr. 2003/04:13 Europeiska konventet om EU:s framtid Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om angelägenheten av att den gemensamma transportpolitiken tydligt lyfts fram i det vidare


Utskottsberedning: 2003/04:KUU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Barn med funktionshinder

Motion 2003/04:Ub413 av Anita Jönsson och Kerstin Engle (s)

Motion till riksdagen 2003/04:Ub413 av Anita Jönsson och Kerstin Engle s Barn med funktionshinder Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om vissa barn med funktionshinder. Motivering Andelen barn med funktionshinder som har en icke-svensk bakgrund ökar


Utskottsberedning: 2003/04:UbU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se