Kent Ekeroth (SD)

Kent Ekeroth (SD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra
Född år 1981

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-01-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-04-25 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-11-18 – 2012-11-27
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2013-01-24 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2013-01-24 – 2014-10-07
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-06-17 – 2014-09-29

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot justitieutskottet 10-12 och 14- och skatteutskottet 14. Suppleant EU-nämnden 10-12 och 13-14, utrikesutskottet 11-12 och 13-14, näringsutskottet 13-14 och skatteutskottet 14-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Katedralskolan i Lund 97-00. Civilekonom, Lunds universitet 00-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kartläggning av afrofobin

Interpellation 2013/14:286 av Ekeroth, Kent (SD)

den 13 februari Interpellation 2013/14:286 Kartläggning av afrofobin av Kent Ekeroth SD till statsrådet Erik Ullenhag FP Integrationsminister Erik Ullenhag beslutade i november 2013 att genomföra en kartläggning och en kunskapsöversikt över det som kallas afrofobi i dagens SverigeUllenhag sade vid tillfället följande:

Inlämnad: 2014-02-13 Besvarare: Erik Ullenhag (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Kartläggning av afrofobin

Automatiska permanenta uppehållstillstånd för syrier

Interpellation 2013/14:13 av Ekeroth, Kent (SD)

den 24 september Interpellation 2013/14:13 Automatiska permanenta uppehållstillstånd för syrier av Kent Ekeroth SD till statsrådet Tobias Billström M Den 2 september fick Sverige beskedet att en icke vald tjänsteman på Migrationsverket beslutat att alla syrier som söker asyl ska få bifall och dessutom att uppehållstillstånden

Inlämnad: 2013-09-24 Besvarare: Tobias Billström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Automatiska permanenta uppehållstillstånd för syrier

Invandringens kostnader

Interpellation 2011/12:278 av Ekeroth, Kent (SD)

den 5 mars Interpellation 2011/12:278 Invandringens kostnader av Kent Ekeroth SD till statsrådet Tobias Billström M Regeringen framhåller alltid invandringens oerhört positiva effekter och vilken tillgång denna är för Sverige. I en frågestund i riksdagen ställde jag även frågan till Billström om han faktiskt tror

Inlämnad: 2012-03-05 Besvarare: Tobias Billström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Invandringens kostnader

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se