Kent Ekeroth (SD)

Kent Ekeroth (SD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra
Född år 1981

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-01-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-04-25 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-11-18 – 2012-11-27
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2013-01-24 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2013-01-24 – 2014-10-07
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-06-17 – 2014-09-29

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot justitieutskottet 10-12 och 14- och skatteutskottet 14. Suppleant EU-nämnden 10-12 och 13-14, utrikesutskottet 11-12 och 13-14, näringsutskottet 13-14 och skatteutskottet 14-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Katedralskolan i Lund 97-00. Civilekonom, Lunds universitet 00-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2014/15:29 Erkännande och verkställighet av frihetsberövande påföljder inom Europeiska unionen

Motion 2014/15:3025 av Adam Marttinen och Kent Ekeroth (SD)

Motion till riksdagen 2014/15:3025 av Adam Marttinen och Kent Ekeroth SD med anledning av prop. 2014/15:29 Erkännande och verkställighet av frihetsberövande påföljder inom Europeiska unionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utfärdandelandets


Utskottsberedning: 2014/15:JuU7
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2014/15:3025 av Adam Marttinen och Kent Ekeroth (SD) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:3025 av Adam Marttinen och Kent Ekeroth (SD) (pdf, 65 kB)

med anledning av skr. 2014/15:46 2014 års redogörelse för tillämpningen av lagen om särskild utlänningskontroll

Motion 2014/15:3024 av Kent Ekeroth och Adam Marttinen (SD)

Motion till riksdagen 2014/15:3024 av Kent Ekeroth och Adam Marttinen SD med anledning av skr. 2014/15:46 2014 års redogörelse för tillämpningen av lagen om särskild utlänningskontroll Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ändringar i lagen om särskild


Utskottsberedning: 2014/15:JuU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:3024 av Kent Ekeroth och Adam Marttinen (SD) (docx, 46 kB) Motion 2014/15:3024 av Kent Ekeroth och Adam Marttinen (SD) (pdf, 69 kB)

med anledning av prop. 2014/15:37 Strafflindring vid medverkan till utredning av egen brottslighet

Motion 2014/15:3023 av Kent Ekeroth och Adam Marttinen (SD)

Motion till riksdagen 2014/15:3023 av Kent Ekeroth och Adam Marttinen SD med anledning av prop. 2014/15:37 Strafflindring vid medverkan till utredning av egen brottslighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att införa ett kronvittnessystem. Motivering


Utskottsberedning: 2014/15:JuU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:3023 av Kent Ekeroth och Adam Marttinen (SD) (docx, 48 kB) Motion 2014/15:3023 av Kent Ekeroth och Adam Marttinen (SD) (pdf, 74 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se