Kent Ekeroth (SD)

Kent Ekeroth (SD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra
Född år 1981

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-01-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-04-25 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-11-18 – 2012-11-27
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2013-01-24 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2013-01-24 – 2014-10-07
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-06-17 – 2014-09-29

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot justitieutskottet 10-12 och 14- och skatteutskottet 14. Suppleant EU-nämnden 10-12 och 13-14, utrikesutskottet 11-12 och 13-14, näringsutskottet 13-14 och skatteutskottet 14-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Katedralskolan i Lund 97-00. Civilekonom, Lunds universitet 00-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2016/17:41 Maskeringsförbud vid idrottsarrangemang

Motion 2016/17:3545 av Adam Marttinen och Kent Ekeroth (båda SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3545 av Adam Marttinen och Kent Ekeroth båda SD med anledning av prop. 2016/17:41 Maskeringsförbud vid idrottsarrangemang Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag i den del som avser undantag från maskeringsförbudet för den som täcker ansiktet av religiösa skäl.


Utskottsberedning: 2016/17:JuU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3545 av Adam Marttinen och Kent Ekeroth (båda SD) (docx, 61 kB) Motion 2016/17:3545 av Adam Marttinen och Kent Ekeroth (båda SD) (pdf, 71 kB)

med anledning av prop. 2016/17:18 Falska polisbilar

Motion 2016/17:3503 av Kent Ekeroth (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3503 av Kent Ekeroth SD med anledning av prop. 2016/17:18 Falska polisbilar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att andra samhällsviktiga utryckningsfordon bör skyddas på samma sätt och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: 2016/17:JuU6
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 1 avslag, 4 bifall,

Motion 2016/17:3503 av Kent Ekeroth (SD) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:3503 av Kent Ekeroth (SD) (pdf, 61 kB)

Skydd mot taxibrottsligheten

Motion 2016/17:2369 av Sara-Lena Bjälkö och Kent Ekeroth (båda SD)

Motion till riksdagen 2016/17:2369 av Sara-Lena Bjälkö och Kent Ekeroth båda SD Skydd mot taxibrottsligheten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att taxibolagens kommunikation med Transportstyrelsen om kontroller av taxiförare ska ske oftare, striktare och säkrare och


Utskottsberedning: 2016/17:TU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2016/17:2369 av Sara-Lena Bjälkö och Kent Ekeroth (båda SD) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:2369 av Sara-Lena Bjälkö och Kent Ekeroth (båda SD) (pdf, 68 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se