Kent Ekeroth (SD)

Kent Ekeroth (SD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra
Född år 1981

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-01-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-04-25 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-11-18 – 2012-11-27
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2013-01-24 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2013-01-24 – 2014-10-07
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-06-17 – 2014-09-29

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot justitieutskottet 10-12 och 14- och skatteutskottet 14. Suppleant EU-nämnden 10-12 och 13-14, utrikesutskottet 11-12 och 13-14, näringsutskottet 13-14 och skatteutskottet 14-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Katedralskolan i Lund 97-00. Civilekonom, Lunds universitet 00-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2011/12:109 Vissa åtgärder mot illegala vapen

Motion 2011/12:Ju12 av Kent Ekeroth (SD)

Motion till riksdagen 2011/12:Ju12 av Kent Ekeroth SD med anledning av prop. 2011/12:109 Vissa åtgärder mot illegala vapen SD290 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att tidigare grov eller upprepad brottslighet av allvarlig karaktär särskilt


Utskottsberedning: 2011/12:JuU22
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2011/12:Ju12 av Kent Ekeroth (SD) (doc, 53 kB) Motion 2011/12:Ju12 av Kent Ekeroth (SD) (pdf, 157 kB)

med anledning av skr. 2011/12:105 Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen under 2011

Motion 2011/12:U18 av Julia Kronlid m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2011/12:U18 av Julia Kronlid m.fl. SD med anledning av skr. 2011/12:105 Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen under 2011 SD276 Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 4 Bakgrund 8 Utvidgningen 8 Momsbefrielsen 9 Den ihåliga subsidiaritetsprövningen 9 Sammanfattning 9 Lissabonfördragets


Utskottsberedning: 2011/12:UU10
Riksdagsbeslut (71 yrkanden): 71 avslag

Motion 2011/12:U18 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (doc, 211 kB) Motion 2011/12:U18 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (pdf, 456 kB)

med anledning av redog. 2011/12:ER1 Från Sveriges delegation vid Europarådets parlamentariska församling

Motion 2011/12:U16 av Julia Kronlid m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2011/12:U16 av Julia Kronlid m.fl. SD med anledning av redog. 2011/12:ER1 Från Sveriges delegation vid Europarådets parlamentariska församling SD286 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att i enlighet med Europarådets resolution


Utskottsberedning: 2011/12:UU17
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2011/12:U16 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (doc, 56 kB) Motion 2011/12:U16 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (pdf, 173 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se