Kent Ekeroth (SD)

Kent Ekeroth (SD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra
Född år 1981

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-01-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-04-25 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-11-18 – 2012-11-27
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2013-01-24 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2013-01-24 – 2014-10-07
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-06-17 – 2014-09-29

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot justitieutskottet 10-12 och 14- och skatteutskottet 14. Suppleant EU-nämnden 10-12 och 13-14, utrikesutskottet 11-12 och 13-14, näringsutskottet 13-14 och skatteutskottet 14-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Katedralskolan i Lund 97-00. Civilekonom, Lunds universitet 00-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Lagförändring med anledning av terrorresor

Interpellation 2012/13:109 av Ekeroth, Kent (SD)

den 9 november Interpellation 2012/13:109 Lagförändring med anledning av terrorresor av Kent Ekeroth SD till justitieminister Beatrice Ask M Sveriges lagstiftning för att bekämpa terrorism har brister som måste åtgärdas. I mars 2010 föll en dom i hovrätten som friade två män som misstänks för terrorstämpling till

Inlämnad: 2012-11-09 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Piketpolisens befogenheter

Interpellation 2012/13:81 av Ekeroth, Kent (SD)

den 31 oktober Interpellation 2012/13:81 Piketpolisens befogenheter av Kent Ekeroth SD till justitieminister Beatrice Ask M Piketpolisen är som bekant en insatsstyrka för att hantera särskilt komplicerade situationer och miljöer samt farliga personer och finns placerade i våra tre storstadsområden. Deras uppgift,

Inlämnad: 2012-10-31 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Viseringsfrihet

Interpellation 2012/13:78 av Ekeroth, Kent (SD)

den 31 oktober Interpellation 2012/13:78 Viseringsfrihet av Kent Ekeroth SD till statsrådet Tobias Billström M Att regeringen sedan den tillträdde intagit en okritisk och extremt naiv syn på invandring står väl bortom allt tvivel i dag, inte minst med tanke på de ständiga invandringsrekord vi slår och de tillhörande

Inlämnad: 2012-10-31 Besvarare: Tobias Billström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Viseringsfrihet

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se