Kent Ekeroth (SD)

Kent Ekeroth (SD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra
Född år 1981

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-01-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-04-25 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-11-18 – 2012-11-27
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2013-01-24 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2013-01-24 – 2014-10-07
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-06-17 – 2014-09-29

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot justitieutskottet 10-12 och 14- och skatteutskottet 14. Suppleant EU-nämnden 10-12 och 13-14, utrikesutskottet 11-12 och 13-14, näringsutskottet 13-14 och skatteutskottet 14-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Katedralskolan i Lund 97-00. Civilekonom, Lunds universitet 00-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2015/16:423 av Kent Ekeroth (SD) 18 mars 2016 Kvotering inom brandkåren
Interpellationsdebatt 2015/16:412 av Kent Ekeroth (SD) 8 mars 2016 Utvisning av kriminella utlänningar
Interpellationsdebatt 2015/16:219 av Kent Ekeroth (SD) 4 december 2015 Regeringens syn på Fatah och den palestinska myndigheten

Dokument:

Terrorresor

Interpellation 2012/13:394 av Ekeroth, Kent (SD)

den 25 april Interpellation 2012/13:394 Terrorresor av Kent Ekeroth SD till justitieminister Beatrice Ask M I svensk lag finns inte något uttryckligt förbud för svenska medborgare eller för utlänning med hemvist i Sverige att delta i militära operationer eller utbildningar utomlands. När propositionen 2002/03:38

Inlämnad: 2013-04-25 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Kvoteringsiver inom brandkåren

Interpellation 2012/13:365 av Ekeroth, Kent (SD)

den 4 april Interpellation 2012/13:365 Kvoteringsiver inom brandkåren av Kent Ekeroth SD till försvarsminister Karin Enström M För inte så länge sedan var kraven för att bli brandman mycket högre än de är i dag. Men kraven började sedermera sänkas för att de styrande av någon anledning såg det som ett problem att,

Inlämnad: 2013-04-04 Besvarare: Karin Enström (M)

Piketpolisens befogenheter

Interpellation 2012/13:330 av Ekeroth, Kent (SD)

den 13 mars Interpellation 2012/13:330 Piketpolisens befogenheter av Kent Ekeroth SD till justitieminister Beatrice Ask M Piketpolisen är som bekant en insatsstyrka för att hantera särskilt komplicerade situationer, miljöer och farliga personer. De finns placerade i våra tre storstadsområden. Deras uppgift, liksom

Inlämnad: 2013-03-13 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.