Kent Ekeroth (SD)

Kent Ekeroth (SD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra
Född år 1981

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-01-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-04-25 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-11-18 – 2012-11-27
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2013-01-24 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2013-01-24 – 2014-10-07
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-06-17 – 2014-09-29

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot justitieutskottet 10-12 och 14- och skatteutskottet 14. Suppleant EU-nämnden 10-12 och 13-14, utrikesutskottet 11-12 och 13-14, näringsutskottet 13-14 och skatteutskottet 14-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Katedralskolan i Lund 97-00. Civilekonom, Lunds universitet 00-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2015/16:423 av Kent Ekeroth (SD) 18 mars 2016 Kvotering inom brandkåren
Interpellationsdebatt 2015/16:412 av Kent Ekeroth (SD) 8 mars 2016 Utvisning av kriminella utlänningar
Interpellationsdebatt 2015/16:219 av Kent Ekeroth (SD) 4 december 2015 Regeringens syn på Fatah och den palestinska myndigheten

Dokument:

Invandringens kostnader

Interpellation 2011/12:278 av Ekeroth, Kent (SD)

den 5 mars Interpellation 2011/12:278 Invandringens kostnader av Kent Ekeroth SD till statsrådet Tobias Billström M Regeringen framhåller alltid invandringens oerhört positiva effekter och vilken tillgång denna är för Sverige. I en frågestund i riksdagen ställde jag även frågan till Billström om han faktiskt tror

Inlämnad: 2012-03-05 Besvarare: Tobias Billström (M)

EU:s regler för införsel av djur

Interpellation 2011/12:56 av Ekeroth, Kent (SD)

den 21 oktober Interpellation 2011/12:56 EU:s regler för införsel av djur av Kent Ekeroth SD till miljöminister Lena Ek C Redan för över tio år sedan diskuterades problemet med dvärgbandmasken. År 2001 skrev Norrköpings Tidningar: För svenska hundar som reser mellan EU-länder gäller krav på avmaskning både före

Inlämnad: 2011-10-21 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.