Kent Ekeroth (SD)

Kent Ekeroth (SD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra
Född år 1981

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-01-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-04-25 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-11-18 – 2012-11-27
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2013-01-24 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2013-01-24 – 2014-10-07
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-06-17 – 2014-09-29

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot justitieutskottet 10-12 och 14- och skatteutskottet 14. Suppleant EU-nämnden 10-12 och 13-14, utrikesutskottet 11-12 och 13-14, näringsutskottet 13-14 och skatteutskottet 14-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Katedralskolan i Lund 97-00. Civilekonom, Lunds universitet 00-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2015/16:423 av Kent Ekeroth (SD) 18 mars 2016 Kvotering inom brandkåren
Interpellationsdebatt 2015/16:412 av Kent Ekeroth (SD) 8 mars 2016 Utvisning av kriminella utlänningar
Interpellationsdebatt 2015/16:219 av Kent Ekeroth (SD) 4 december 2015 Regeringens syn på Fatah och den palestinska myndigheten

Dokument:

Sveriges medverkan i FN:s råd för mänskliga rättigheter

Interpellation 2010/11:327 av Ekeroth, Kent (SD)

den 15 april Interpellation 2010/11:327 Sveriges medverkan i FN:s råd för mänskliga rättigheter av Kent Ekeroth SD till statsrådet Gunilla Carlsson M Sverige deklarerade i januari att man ämnar gå med i FN:s råd för mänskliga rättigheter UNHRCDetta är ytterst beklagligt av flera anledningar. Enligt Freedom House

Inlämnad: 2011-04-15 Besvarare: Carl Bildt (M)

Handelsministerns deltagande i demonstration på Mynttorget

Interpellation 2010/11:238 av Ekeroth, Kent (SD)

den 28 februari Interpellation 2010/11:238 Handelsministerns deltagande i demonstration på Mynttorget av Kent Ekeroth SD till statsrådet Ewa Björling M Den 16 december deltog handelsminister Ewa Björling i en demonstration på Mynttorget. På UD:s hemsida benämns denna demonstration som fredsdemonstrationUD skrev

Inlämnad: 2011-02-28 Besvarare: Ewa Björling (M)

Saudiarabisk finansiering av moskéer och skolor i Sverige

Interpellation 2010/11:187 av Ekeroth, Kent (SD)

den 7 februari Interpellation 2010/11:187 Saudiarabisk finansiering av moskéer och skolor i Sverige av Kent Ekeroth SD till statsrådet Stefan Attefall KD Att Saudiarabien finansierat byggen av moskéer och friskolor i Sverige är känt sedan tidigare. Ett exempel på detta är den moské som i dag byggs på Ramberget

Inlämnad: 2011-02-07 Besvarare: Stefan Attefall (KD)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.