Kent Ekeroth (SD)

Kent Ekeroth (SD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra
Född år 1981

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-01-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-04-25 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-11-18 – 2012-11-27
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2013-01-24 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2013-01-24 – 2014-10-07
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-06-17 – 2014-09-29

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot justitieutskottet 10-12 och 14- och skatteutskottet 14. Suppleant EU-nämnden 10-12 och 13-14, utrikesutskottet 11-12 och 13-14, näringsutskottet 13-14 och skatteutskottet 14-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Katedralskolan i Lund 97-00. Civilekonom, Lunds universitet 00-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2012/13:100 2013 års ekonomiska vårproposition

Motion 2012/13:Fi12 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

1 Sammanfattning 1.1Landsbygdslyftet Sverigedemokraterna lanserar i detta budgetdokument en gedigen satsning på den svenska landsbygden, där 1,4 miljoner svenskar bor och verkar. Tyvärr är många landsbygdskommuner också avfolkningskommuner. Visserligen har urbaniseringstrenden naturliga förklaringar men vi avser att föra


Utskottsberedning: 2012/13:FiU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2012/13:Fi12 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 493 kB)

Terrorresor

Interpellation 2012/13:394 av Ekeroth, Kent (SD)

den 25 april Interpellation 2012/13:394 Terrorresor av Kent Ekeroth SD till justitieminister Beatrice Ask M I svensk lag finns inte något uttryckligt förbud för svenska medborgare eller för utlänning med hemvist i Sverige att delta i militära operationer eller utbildningar utomlands. När propositionen 2002/03:38

Inlämnad: 2013-04-25 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Terrorresor

med anledning av prop. 2012/13:115 En ny kameraövervakningslag

Motion 2012/13:Ju23 av Richard Jomshof och Kent Ekeroth (SD)

Motion till riksdagen 2012/13:Ju23 av Richard Jomshof och Kent Ekeroth SD med anledning av prop. 2012/13:115 En ny kameraövervakningslag SD366 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att det ska bli lättare att få tillstånd för kameraövervakning


Utskottsberedning: 2012/13:JuU22
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2012/13:Ju23 av Richard Jomshof och Kent Ekeroth (SD) (doc, 63 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se