Kent Ekeroth (SD)

Kent Ekeroth (SD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra
Född år 1981

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-01-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-04-25 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-11-18 – 2012-11-27
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2013-01-24 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2013-01-24 – 2014-10-07
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-06-17 – 2014-09-29

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot justitieutskottet 10-12 och 14- och skatteutskottet 14. Suppleant EU-nämnden 10-12 och 13-14, utrikesutskottet 11-12 och 13-14, näringsutskottet 13-14 och skatteutskottet 14-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Katedralskolan i Lund 97-00. Civilekonom, Lunds universitet 00-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ändringar i utlänningslagen

Interpellation 2017/18:524 av Kent Ekeroth (SD)

Interpellation 2017/18:524 Ändringar i utlänningslagen av Kent Ekeroth SD till Statsrådet Heléne Fritzon S Under fyra år av regeringsinnehav har sittande regering inte åtgärdat de stora problem vi har med att utlänningar som begår brott i Sverige utvisas i mycket låg utsträckning eller i många fall inte alls, trots grova

Inlämnad: 2018-05-02 Svarsdatum: 2018-06-08 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Interpellation 2017/18:524 av Kent Ekeroth (SD) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Ändringar i utlänningslagen

Sveriges medverkan i FN:s råd för mänskliga rättigheter

Interpellation 2010/11:327 av Ekeroth, Kent (SD)

den 15 april Interpellation 2010/11:327 Sveriges medverkan i FN:s råd för mänskliga rättigheter av Kent Ekeroth SD till statsrådet Gunilla Carlsson M Sverige deklarerade i januari att man ämnar gå med i FN:s råd för mänskliga rättigheter UNHRCDetta är ytterst beklagligt av flera anledningar. Enligt Freedom House

Inlämnad: 2011-04-15 Besvarare: Carl Bildt (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Sveriges medverkan i FN:s råd för mänskliga rättigheter

Handelsministerns deltagande i demonstration på Mynttorget

Interpellation 2010/11:238 av Ekeroth, Kent (SD)

den 28 februari Interpellation 2010/11:238 Handelsministerns deltagande i demonstration på Mynttorget av Kent Ekeroth SD till statsrådet Ewa Björling M Den 16 december deltog handelsminister Ewa Björling i en demonstration på Mynttorget. På UD:s hemsida benämns denna demonstration som fredsdemonstrationUD skrev

Inlämnad: 2011-02-28 Besvarare: Ewa Björling (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Handelsministerns deltagande i demonstration på Mynttorget

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se