Kent Ekeroth (SD)

Kent Ekeroth (SD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra
Född år 1981

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-01-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-04-25 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-11-18 – 2012-11-27
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2013-01-24 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2013-01-24 – 2014-10-07
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-06-17 – 2014-09-29

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot justitieutskottet 10-12 och 14- och skatteutskottet 14. Suppleant EU-nämnden 10-12 och 13-14, utrikesutskottet 11-12 och 13-14, näringsutskottet 13-14 och skatteutskottet 14-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Katedralskolan i Lund 97-00. Civilekonom, Lunds universitet 00-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ytterligare fråga om passhanteringen

Skriftlig fråga 2013/14:45 av Ekeroth, Kent (SD)

den 15 oktober Fråga 2013/14:45 Ytterligare fråga om passhanteringen av Kent Ekeroth SD till justitieminister Beatrice Ask M Beatrice Ask besvarade den 9 oktober 2013 en fråga från mig rörande Sveriges passhantering. Jag fann emellertid svaret alltför intetsägande. Svaret föranleder följande frågeställningar: Vilka

Inlämnad: 2013-10-15 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Sveriges passhantering

Skriftlig fråga 2013/14:33 av Ekeroth, Kent (SD)

den 3 oktober Fråga 2013/14:33 Sveriges passhantering av Kent Ekeroth SD till justitieminister Beatrice Ask M Svenska pass används i stor och dessutom ökande utsträckning till illegal invandring. Mängden så kallade borttappade pass ökar kraftigt från redan höga 45 000 per år 2008 till runt 60 000 i dag. Leif Fransson,

Inlämnad: 2013-10-03 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se