Kent Carlsson (S)

Kent Carlsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel informatör
Född år 1962

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1993-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 1993-10-06 – 1993-10-31
    • Ordinarie 1991-09-30 – 1993-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1989-01-10 – 1989-01-29
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1989-10-03 – 1990-06-30
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 1992-05-22 – 1993-10-31
    • Suppleant 1991-10-08 – 1992-05-21
    • Suppleant 1989-10-04 – 1990-06-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1989-01-17 – 1989-01-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1989-01-17 – 1989-01-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1989-10-04 – 1990-06-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1993-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1992/93:216 Prövningstillstånd i hovrätt och instansordningen i utsökningsmål

Motion 1992/93:Ju30 av Lars-Erik Lövdén m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1992/93:Ju30 av Lars-Erik Lövdén m.fl. s med anledning av prop. 1992/93:216 Prövningstillstånd i hovrätt och instansordningen i utsökningsmål Prövningstillstånd I propositionen föreslås bl.a. att införa prövningstillstånd i brottmål. Därmed följer regeringen Domstolsutredningen, vars majoritet


Utskottsberedning: ---1992/93:JuU34
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1992/93:213 Delegering av arbetsuppgifter till kanslipersonal vid domstol

Motion 1992/93:Ju27 av Lars-Erik Lövdén m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1992/93:Ju27 av Lars-Erik Lövdén m.fl. s med anledning av prop. 1992/93:213 Delegering av arbetsuppgifter till kanslipersonal vid domstol Frågan om renodling av domarrollen har diskuterats under lång tid. Syftet med en sådan renodling är att koncentrera domarnas arbete på sådana arbetsuppgifter


Utskottsberedning: -1992/93:JuU32
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1992/93:207 Åtgärder mot penningtvätt

Motion 1992/93:Ju24 av Lars-Erik Lövdén m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1992/93:Ju24 av Lars-Erik Lövdén m.fl. s med anledning av prop. 1992/93:207 Åtgärder mot penningtvätt Med tvättning av pengar menas åtgärder som syftar till att dölja eller omsätta bytet från brottslig verksamhet. Tvättning av pengar har under senare år blivit ett allt större, i hög grad internationellt


Utskottsberedning: -----1992/93:JuU37
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se