Katja Nyberg (SD)

Katja Nyberg (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 279
Titel Polis/kriminalinspektör.
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post katja.nyberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Anstaltsplatser utomlands

Interpellation 2018/19:267 av Katja Nyberg (SD)

Interpellation 2018/19:267 Anstaltsplatser utomlands av Katja Nyberg SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I dag har Kriminalvården oerhörda problem med överbeläggning på både häkten och anstalter runt om i landet. Beläggningsgraden överstiger under perioder 100 procent, och överlag under 2018 var

Inlämnad: 2019-05-22 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:267 av Katja Nyberg (SD) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Anstaltsplatser utomlands

med anledning av prop. 2018/19:86 Datalagring vid brottsbekämpning - anpassningar till EU-rätten

Motion 2018/19:3077 av Adam Marttinen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3077 av Adam Marttinen m.fl. SD med anledning av prop. 2018/19:86 Datalagring vid brottsbekämpning anpassningar till EU-rätten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar regeringens förslag till ändring i lagen 2003:389 om elektronisk kommunikation i den del som avser 16 d med de ändringar


Utskottsberedning: 2018/19:JuU27
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:3077 av Adam Marttinen m.fl. (SD) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:3077 av Adam Marttinen m.fl. (SD) (pdf, 87 kB)

Yrken som omfattas av blåljusutredningen

Interpellation 2018/19:195 av Katja Nyberg (SD)

Interpellation 2018/19:195 Yrken som omfattas av blåljusutredningen av Katja Nyberg SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Häromveckan annonserade regeringen stolt att man lägger en lagrådsremiss på den så kallade blåljusutredningen, för att komma till rätta med den utsatthet som utryckningsverksamheten

Inlämnad: 2019-04-17 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:195 av Katja Nyberg (SD) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Yrken som omfattas av blåljusutredningen

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.