Katarina Brännström (M)

Katarina Brännström (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Kronobergs län, plats 121
Titel Försäkringskonsult.
Född år 1950
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864699
E-post katarina.brannstrom[på]riksdagen.se
Sociala medier: Facebook

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Moderaterna

    • Kvittningsman
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Moderaterna

    • Kvittningsman 2018-09-24 –
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-03-23
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2017-03-23 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-11-20
    • Valberedningen

    • Ordförande 2018-09-24 –
    • Vice ordförande 2016-10-25 – 2018-09-24
    • Ledamot 2013-01-22 – 2016-10-25
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-04

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 10-. Suppleant justitieutskottet 06-10, civilutskottet 06-10 och socialutskottet 10-14. Ledamot valberedningen 13-16 och vice ordförande 16-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 06-14.
  • Föräldrar

    Trävaruhandlaren Torsten Nilsson och socialarbetaren Rut Nilsson, f. Olsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, ek/handel i Växjö, slutår 73. Läkarsekreterarutbildning, Växjö 74. Interna utbildningar inom försäkring, 90-talet.
  • Anställningar

    Läkarsekreterare, Kronobergs landsting 74-80. Banktjänsteman (deltid) PK-banken i Växjö 80-85. Vd-sekreterare, Sydost Invest AB i Växjö 85-88. Egenföretagare inom försäkringsmäkleri, Försäkringsbyrån AB, Växjö 88-99. Mäklarassistent 99-00. Försäkringskonsult, Försäkringsbyrån Brännström & Co 01-06.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Växjö 94-. Ledamot, kommunstyrelsen 94-02. Vice ordförande, kulturnämnden 98-02. Ordförande, kommunens revisorer 02-06. Ledamot, social- och omsorgsnämnden, 90-talet och polisnämnden 94-98, Växjö kommun. Ledamot, Växjö polisnämnd 94-02. Ledamot, Värends räddningstjänst 02-06. Nämndeman, Kammarrätten 98-02. Ledamot, Polisstyrelsen 02-14. Ledamot, Kronofogdemyndighetens styrelse 94-98. Ledamot, Länsstyrelsen i Kronobergs läns insynsråd 10-. Ledamot, Rådet för Polisregion Syd 15-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Växjö stads Moderater, t.o.m. 00. Förbundsordförande, Moderaterna i Kronoberg 01-. Styrelsesekreterare, Läkarsekreterarföreningen i Kronoberg 76-79. Styrelseledamot, Växjö Montessoriförening, slutet av 80-talet. Ersättare, Växjö-Marias kyrkoråd, 90-talet. Styrelseledamot, Kulturparken Småland AB 06-15.
  • Bostadsort

    Växjö

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utgiftsområde 8 Migration

Motion 2018/19:2927 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2927 av Johan Forssell m.fl. M Utgiftsområde 8 Migration Sammanfattning Moderaterna förstärker det så kallade återvändandearbetet genom fler förvarsplatser. Vi föreslår samtidigt besparingar på Migrationsverket genom effektiviseringar. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen


Utskottsberedning: 2018/19:SfU4

Motion 2018/19:2927 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 98 kB) Motion 2018/19:2927 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 104 kB)

En långsiktigt hållbar migrationspolitik

Motion 2018/19:2921 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2921 av Johan Forssell m.fl. M En långsiktigt hållbar migrationspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige ska ha en stram, human och långsiktigt hållbar migrationspolitik och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: SfU UbU 2018/19:JuU10 2018/19:SfU4 2018/19:SoU8 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2921 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 87 kB) Motion 2018/19:2921 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 132 kB)

Uppvärdera medborgarskapet

Motion 2018/19:2920 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2920 av Johan Forssell m.fl. M Uppvärdera medborgarskapet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att alla som beviljas medborgarskap i Sverige ska ha grundläggande kunskaper i det svenska språket, och detta tillkännager riksdagen för regeringen.


Utskottsberedning: KU SfU

Motion 2018/19:2920 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:2920 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 90 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.