Karolina Skog (MP)

Karolina Skog (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms län
Född år 1976

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2022-01-10

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-01-22 – 2022-01-10
    • Ledig 2018-09-24 – 2019-01-21
    • Miljöpartiet de gröna

    • Förste vice gruppledare 2021-02-22 – 2022-01-10
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-10
    • Ledamot 2019-01-23 – 2019-02-07
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2019-02-07 – 2022-01-10
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2019-02-07 – 2022-01-10
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2019-02-07 – 2022-01-10
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-10
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-10
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-10
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-10
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-10
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-10
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-10
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-10
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-02-13 – 2022-01-10
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2021-02-25 – 2022-01-10
    • Miljö- och energidepartementet

    • Miljöminister 2016-05-25 – 2019-01-21
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant 2019-04-01 – 2022-01-10

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Statsråd (miljöminister), Miljö- och energidepartementet 160525-190121. Riksdagsledamot 18-. Ledamot finansutskottet 19- och utbildningsutskottet 19-. Suppleant justitieutskottet 19-, socialförsäkringsutskottet 19- och EU-nämnden 19-. Suppleant, riksdagens råd för Riksrevisionen 19-.
  • Utbildning

    Vipeholmsgymnasiet, Lund, examen 95. Magister i humanekologi, Lunds universitet 05.
  • Anställningar

    Administratör, Grön Ungdom 01-04. Riksorganisation, Miljöpartiet 05-06 och olika tjänster, bl.a. redaktör för tidskriften Grönt 06. Politisk sekreterare, Miljöpartiet, Malmö stad.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Etikprövningsnämnden 06-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunalråd för framtidens trafik, VA Syd kommunalförbund 10-14. Ledamot i förbundsfullmäktige, VA Syd kommunalförbund 14-16. Kommunalråd för stadsbyggnad och service, Malmö stad 14-16.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Språkrör, Gröna Studenter 04-07. Ordförande, Miljöpartiet i Malmö 07. Ordförande, Svenska Ekodemiker 07. Ordförande, Hållbart Universitet, Lund 07. Ersättare, Styrelse Sysav AB 06-10. Vice ordförande, ägarnämnden Malmö Sydvatten AB. Styrelseledamot, SKL-styrelsen, ersättare 12-14. Ordförande, Svenska Cykelstäder 15. Vice ordförande, Svenska Spårvägsstäder 15. Ledamot, SKL samhällsbyggnadsberedning 14-16.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Förlängning av livet på prylarna och planeten

Motion 2020/21:3058 av Emma Hult m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2020/21:3058 av Emma Hult m.fl. MP Förlängning av livet på prylarna och planeten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tvinga producenter att berätta för oss konsumenter hur länge deras produkter är byggda för att hålla och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2020/21:CU12 2020/21:MJU19
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2020/21:3058 av Emma Hult m.fl. (MP) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:3058 av Emma Hult m.fl. (MP) (pdf, 78 kB)

Fler brottsbekämpande byråkrater

Motion 2020/21:3069 av Karolina Skog m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2020/21:3069 av Karolina Skog m.fl. MP Fler brottsbekämpande byråkrater Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att stärka samordningen och uppföljningen av myndighetssamverkan mot organiserad brottslighet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2020/21:FiU22 2020/21:JuU23 2020/21:SfU21
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2020/21:3069 av Karolina Skog m.fl. (MP) (docx, 74 kB) Motion 2020/21:3069 av Karolina Skog m.fl. (MP) (pdf, 97 kB)

Natur, friluftsliv och rörelse i skolan

Motion 2020/21:2734 av Annika Hirvonen Falk m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2020/21:2734 av Annika Hirvonen Falk m.fl. MP Natur, friluftsliv och rörelse i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om alla barns möjlighet att lära om naturen utomhus, i naturen och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: 2020/21:TU6 2020/21:UbU11 2020/21:UbU12
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2020/21:2734 av Annika Hirvonen Falk m.fl. (MP) (docx, 73 kB) Motion 2020/21:2734 av Annika Hirvonen Falk m.fl. (MP) (pdf, 91 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.