Karl Gustav Abramsson (S)

Karl Gustav Abramsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västerbottens län
Titel Socionom
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 2001-03-22 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-03-21
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2006-10-10 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2006/07:MJU10 10 maj 2007 Jakt och viltvård
Debatt om förslag 2006/07:JuU6 28 mars 2007 Polisfrågor

Terrängkörningslagen

Motion 2004/05:MJ454 av Sören Wibe m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2004/05:MJ454 av Sören Wibe m.fl. s Terrängkörningslagen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att terrängkörningslagen TKL, lag 1996:1551 ändras så att stycket i 2 som nu lyder: För områden som avses i 1 andra stycket får regeringen föreskriva att sådana föreskrifter eller beslut om undantag


Utskottsberedning: 2004/05:MJU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Riksväg 45

Motion 2004/05:T510 av Per Erik Granström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2004/05:T510 av Per Erik Granström m.fl. s Riksväg 45 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att ändra beteckningen på riksväg 45 till Europaväg 45. Motivering Stamvägen riksväg 45 går idag som en blodåder genom i stort sett hela


Utskottsberedning: 2004/05:TU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Strandskydd

Motion 2004/05:MJ517 av Rune Berglund m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2004/05:MJ517 av Rune Berglund m.fl. s Strandskydd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om modernisering av strandskyddsbestämmelserna. Motivering Människan har genom historien samlats kring och bosatt sig invid vatten. Nästan alla


Utskottsberedning: 2004/05:MJU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se