Karl Gustav Abramsson (S)

Karl Gustav Abramsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västerbottens län
Titel Socionom
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 2001-03-22 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-03-21
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2006-10-10 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2006/07:MJU10 10 maj 2007 Jakt och viltvård
Debatt om förslag 2006/07:JuU6 28 mars 2007 Polisfrågor

Utbildning samt personal- och kompetensförsörjning i skogslänen

Motion 2003/04:Ub462 av Hans Stenberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2003/04:Ub462 av Hans Stenberg m.fl. s Utbildning samt personal- och kompetensförsörjning i skogslänen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om utbildning samt personal- och kompetensförsörjning i skogslänen. Motivering I allt fler


Utskottsberedning: 2003/04:UbU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Skogslänskommunkationer

Motion 2003/04:T549 av Agneta Lundberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2003/04:T549 av Agneta Lundberg m.fl. s Skogslänskommunkationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om vikten av att man vid prioritering mellan olika infrastrukturobjekt tar hänsyn till såväl regionalpolitiska som sociala skäl


Utskottsberedning: 2003/04:TU1 2003/04:TU10 2004/05:TU9
Riksdagsbeslut (15 yrkanden): 15 avslag

Namnbyte på riksväg 45

Motion 2003/04:T537 av Berit Högman m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2003/04:T537 av Berit Högman m.fl. s Namnbyte på riksväg 45 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att ändra beteckningen på stamvägen riksväg 45 till E 45. Motivering Stamvägen riksväg 45 går idag som en blodåder genom i stort


Utskottsberedning: 2003/04:TU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se