Karl Gustav Abramsson (S)

Karl Gustav Abramsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västerbottens län
Titel Socionom
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 2001-03-22 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-03-21
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2006-10-10 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2007/08:117 En långsiktigt hållbar tingsrättsorganisation

Motion 2007/08:Ju30 av Thomas Bodström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2007/08:Ju30 av Thomas Bodström m.fl. s med anledning av skr. 2007/08:117 En långsiktigt hållbar tingsrättsorganisation s96013 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att tingsrättsorganisationen som den ser ut i dag inte bör


Utskottsberedning: 2007/08:JuU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:Ju30 av Thomas Bodström m.fl. (s) (doc, 39 kB) Motion 2007/08:Ju30 av Thomas Bodström m.fl. (s) (pdf, 135 kB)

med anledning av prop. 2007/08:83 Godkännande av Prümrådsbeslutet

Motion 2007/08:Ju26 av Thomas Bodström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2007/08:Ju26 av Thomas Bodström m.fl. s med anledning av prop. 2007/08:83 Godkännande av Prümrådsbeslutet s96012 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2007/08:83. Motivering Det är angeläget att det internationella polissamarbetet utvecklas så att kampen mot den gränsöverskridande


Utskottsberedning: 2007/08:JuU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:Ju26 av Thomas Bodström m.fl. (s) (doc, 42 kB)

med anledning av prop. 2007/08:84 Sveriges antagande av rambeslut om överförande av frihetsberövande påföljder inom Europeiska unionen

Motion 2007/08:Ju24 av Thomas Bodström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2007/08:Ju24 av Thomas Bodström m.fl. s med anledning av prop. 2007/08:84 Sveriges antagande av rambeslut om överförande av frihetsberövande påföljder inom Europeiska unionen s96010 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet


Utskottsberedning: 2007/08:JuU23
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:Ju24 av Thomas Bodström m.fl. (s) (doc, 38 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.