Karl Gustav Abramsson (S)

Karl Gustav Abramsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västerbottens län
Titel Socionom
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 2001-03-22 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-03-21
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2006-10-10 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2006/07:MJU10 10 maj 2007 Jakt och viltvård
Debatt om förslag 2006/07:JuU6 28 mars 2007 Polisfrågor

Hemlig teleavlyssning, hemlig teleövervakning och hemlig kameraövervakning vid förundersökning i brottmål under år 2005

Motion 2006/07:Ju6 av Thomas Bodström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2006/07:Ju6 av Thomas Bodström m.fl. s Hemlig teleavlyssning, hemlig teleövervakning och hemlig kameraövervakning vid förundersökning i brottmål under år 2005 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att förbättra möjligheterna


Utskottsberedning: 2006/07:JuU4 2007/08:JuU3
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2006/07:Ju6 av Thomas Bodström m.fl. (s) (doc, 42 kB) Motion 2006/07:Ju6 av Thomas Bodström m.fl. (s) (pdf, 164 kB)

En ny vapenamnesti

Motion 2006/07:Ju3 av Thomas Bodström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2006/07:Ju3 av Thomas Bodström m.fl. s En ny vapenamnesti Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om en tillfällig vapenamnesti gällande under sex månader. Motivering Skjutvapen används i stor utsträckning i olika våldsbrott. Under


Utskottsberedning: 2006/07:JuU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:Ju3 av Thomas Bodström m.fl. (s) (doc, 40 kB) Motion 2006/07:Ju3 av Thomas Bodström m.fl. (s) (pdf, 146 kB)

Pris på biodrivmedel

Motion 2006/07:Sk308 av Agneta Lundberg och Karl Gustav Abramsson (s)

Motion till riksdagen 2006/07:Sk308 av Agneta Lundberg och Karl Gustav Abramsson s Pris på biodrivmedel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om pris på biodrivmedel för framtida utveckling och arbetstillfällen. Motivering Försäljningen av miljöbilar


Utskottsberedning: 2006/07:SkU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:Sk308 av Agneta Lundberg och Karl Gustav Abramsson (s) (doc, 44 kB) Motion 2006/07:Sk308 av Agneta Lundberg och Karl Gustav Abramsson (s) (pdf, 142 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se