Karl Gustav Abramsson (S)

Karl Gustav Abramsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västerbottens län
Titel Socionom
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 2001-03-22 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-03-21
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2006-10-10 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2006/07:MJU10 10 maj 2007 Jakt och viltvård
Debatt om förslag 2006/07:JuU6 28 mars 2007 Polisfrågor

Ökat företagande i Norrland

Interpellation 2006/07:568 av Abramsson, Karl Gustav (s)

den 24 maj Interpellation 2006/07:568 Ökat företagande i Norrland av Karl Gustav Abramsson s till näringsminister Maud Olofsson c Förutsättningarna för att bo och arbeta i Sverige varierar kraftigt mellan landets olika delar. Detta har konstaterats i olika utredningar och senast nu av Långtidsutredningen. Fortfarande

Inlämnad: 2007-05-24 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Transportbidraget

Interpellation 2006/07:291 av Abramsson, Karl Gustav (s)

den 5 februari Interpellation 2006/07:291 Transportbidraget av Karl Gustav Abramsson s till näringsminister Maud Olofsson c Transportbidraget har sedan tillkomsten för drygt trettio år sedan varit ett viktigt stöd för företag i norra Sverige. Bidraget garanterar viss kompensation för deras dyra transportkostnader,

Inlämnad: 2007-02-05 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se