Karl Gustav Abramsson (S)

Karl Gustav Abramsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västerbottens län
Titel Socionom
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 2001-03-22 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-03-21
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2006-10-10 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2008/09:JuU26 6 maj 2009 Utvidgat avlägsnande vid ordningstörningar
Debatt om förslag 2008/09:JuU22 16 april 2009 Polisfrågor
Interpellationsdebatt 2008/09:396 av Bodström, Thomas (s) 23 mars 2009 Resursfördelning inom polisväsendet
Interpellationsdebatt 2008/09:393 av Bodström, Thomas (s) 23 mars 2009 Utbyggnad av kriminalvården

Dokument:

SGU:s mineralkontor i Malå

Skriftlig fråga 2006/07:559 av Abramsson, Karl Gustav (s)

den 26 januari Fråga 2006/07:559 SGU:s mineralkontor i Malå av Karl Gustav Abramsson s till näringsminister Maud Olofsson c Antalet besök vid SGU:s mineralkontor i Malå har ökat explosionsartat de senaste åren. I kontoret finns också Borrkärnearkivet som kräver vård och hantering för besökande intressenter. Det

Inlämnad: 2007-01-26 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Hemlig teleavlyssning, hemlig teleövervakning och hemlig kameraövervakning vid förundersökning i brottmål under år 2005

Motion 2006/07:Ju6 av Thomas Bodström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2006/07:Ju6 av Thomas Bodström m.fl. s Hemlig teleavlyssning, hemlig teleövervakning och hemlig kameraövervakning vid förundersökning i brottmål under år 2005 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att förbättra möjligheterna


Utskottsberedning: 2006/07:JuU4 2007/08:JuU3
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2006/07:Ju6 av Thomas Bodström m.fl. (s) (doc, 42 kB) Motion 2006/07:Ju6 av Thomas Bodström m.fl. (s) (pdf, 164 kB)

En ny vapenamnesti

Motion 2006/07:Ju3 av Thomas Bodström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2006/07:Ju3 av Thomas Bodström m.fl. s En ny vapenamnesti Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om en tillfällig vapenamnesti gällande under sex månader. Motivering Skjutvapen används i stor utsträckning i olika våldsbrott. Under


Utskottsberedning: 2006/07:JuU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:Ju3 av Thomas Bodström m.fl. (s) (doc, 40 kB) Motion 2006/07:Ju3 av Thomas Bodström m.fl. (s) (pdf, 146 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.