Karl Gustav Abramsson (S)

Karl Gustav Abramsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västerbottens län
Titel Socionom
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 2001-03-22 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-03-21
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2006-10-10 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2008/09:JuU17 13 maj 2009 Straffet för mord m.m.
Debatt om förslag 2006/07:MJU10 10 maj 2007 Jakt och viltvård
Debatt om förslag 2006/07:JuU6 28 mars 2007 Polisfrågor

Dokument:

Skogslänskommunikationer

Motion 2005/06:T578 av Agneta Lundberg m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om vikten av att man vid prioritering mellan olika infrastrukturobjekt tar hänsyn till såväl regionalpolitiska som sociala skäl, vid sidan av de samhällsekonomiska kalkylmodeller som nu används. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2005/06:TU3 2005/06:TU4 2005/06:TU5
Riksdagsbeslut (16 yrkanden): 16 avslag

Motion 2005/06:T578 av Agneta Lundberg m.fl. (s) (doc, 73 kB) Motion 2005/06:T578 av Agneta Lundberg m.fl. (s) (pdf, 209 kB)

Flera sjukskrivningsnivåer

Motion 2005/06:Sf411 av Britta Rådström och Karl Gustav Abramsson (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om flera sjukskrivningsnivåer. Motivering Sjukskrivningarna har under senare år av olika skäl ökat mycket kraftigt. Regeringen har vidtagit åtgärder för att sänka sjuktalen och ohälsan och vi kan börja se att utvecklingen


Utskottsberedning: 2005/06:SfU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Sf411 av Britta Rådström och Karl Gustav Abramsson (s) (doc, 54 kB) Motion 2005/06:Sf411 av Britta Rådström och Karl Gustav Abramsson (s) (pdf, 129 kB)

Strandskydd

Motion 2005/06:MJ573 av Carin Lundberg och Karl Gustav Abramsson (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om strandskydd. Motivering Det pågår en översyn av strandskyddet, vilket är mycket positivt framför allt för landets glesbygdsområden. Behovet av en mer nyanserad tillämpning av bestämmelserna har påtalats länge eftersom


Utskottsberedning: 2005/06:MJU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:MJ573 av Carin Lundberg och Karl Gustav Abramsson (s) (doc, 39 kB) Motion 2005/06:MJ573 av Carin Lundberg och Karl Gustav Abramsson (s) (pdf, 131 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se