Karl Gustav Abramsson (S)

Karl Gustav Abramsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västerbottens län
Titel Socionom
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 2001-03-22 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-03-21
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2006-10-10 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Skoterpolitik

Skriftlig fråga 2005/06:1207 av Abramsson, Karl Gustav (s)

den 15 mars Fråga 2005/06:1207 av Karl Gustav Abramsson s till statsrådet Ulrica Messing s Skoterpolitik Skoterfrågorna är viktiga, både för dem som bor i skogslänen och för turistnäringen. Skoteråkning utgör ett väsentligt motiv för vinterturismen i stora delar av landet. Antalet skotrar ökar också mycket snabbt.

Inlämnad: 2006-03-15 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Regler vid försäljning av privatfastighet

Motion 2005/06:Sk518 av Carin Lundberg och Karl Gustav Abramsson (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om förenklade regler vid försäljning av privatbostäder. Motivering Som skattskyldig har man i dagsläget svårt att läsa sig till vilka regler som gäller när man ska deklarera försäljning av sitt hus. Från Skatteverket


Utskottsberedning: 2005/06:SkU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Sk518 av Carin Lundberg och Karl Gustav Abramsson (s) (doc, 37 kB)

Förmånsrätten

Motion 2005/06:L390 av Karl Gustav Abramsson m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om förändrade förmånsrättsregler. Motivering Genom införandet av begränsningar i värdet på företagsinteckningar, har de mindre och medelstora företagens möjligheter att skaffa rörelsekapital, men även lånekapital till


Utskottsberedning: 2005/06:LU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2005/06:L390 av Karl Gustav Abramsson m.fl. (s) (doc, 56 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se