Karl Gustav Abramsson (S)

Karl Gustav Abramsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västerbottens län
Titel Socionom
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 2001-03-22 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-03-21
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2006-10-10 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2009/10:492 av Abramsson, Karl Gustav (s) 7 juni 2010 Kriminalvårdens resurser
Debatt om förslag 2008/09:JuU17 13 maj 2009 Straffet för mord m.m.
Interpellationsdebatt 2007/08:541 av Abramsson, Karl Gustav (s) 14 april 2008 Tjänsten som rikspolischef
Debatt om förslag 2007/08:JuU10 2 april 2008 Polisfrågor

Pilotutbildning

Motion 2000/01:Fö329 av Birgitta Ahlqvist m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2000/01:Fö329 av Ahlqvist, Birgitta s Pilotutbildning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om Norrland som Europas norra utbildningsplats för piloter. Motivering I dag saknar många europeiska länder möjlighet att själva bedriva


Utskottsberedning: -2000/01:FöU2
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ekonomiskt stöd till kommuner och landsting

Motion 2000/01:Fi615 av Lisbeth Staaf-Igelström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2000/01:Fi615 av Staaf-Igelström, Lisbeth s Ekonomiskt stöd till kommuner och landsting Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om stöd till kommuner och landsting som befinner sig i en svår ekonomisk situation. Ekonomiskt stöd till


Utskottsberedning: -2000/01:FiU3
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se