Karl Gustav Abramsson (S)

Karl Gustav Abramsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västerbottens län
Titel Socionom
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 2001-03-22 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-03-21
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2006-10-10 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2009/10:492 av Abramsson, Karl Gustav (s) 7 juni 2010 Kriminalvårdens resurser
Interpellationsdebatt 2007/08:541 av Abramsson, Karl Gustav (s) 14 april 2008 Tjänsten som rikspolischef

Skrotbilar i naturen

Motion 2000/01:MJ791 av Rinaldo Karlsson och Karl Gustav Abramsson (s)

Motion till riksdagen 2000/01:MJ791 av Karlsson, Rinaldo s Skrotbilar i naturen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en översyn av nuvarande ersättningsnivåer i syfte att göra det mer attraktivt att lämna sin skrotbil till bilskroten än i naturen.


Utskottsberedning: -2000/01:MJU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Informationskampanj om samerna

Motion 2000/01:MJ240 av Karl Gustav Abramsson och Rinaldo Karlsson (s)

Motion till riksdagen 2000/01:MJ240 av Abramsson, Karl Gustav s Informationskampanj om samerna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av en mera allsidig informationskampanj om samer och andra boende i det samiska kärnområdet. Informationskampanj


Utskottsberedning: -2000/01:MJU2
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Fördelning av resurser till polisverksamhet

Motion 2000/01:Ju246 av Karl Gustav Abramsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2000/01:Ju246 av Abramsson, Karl Gustav s Fördelning av resurser till polisverksamhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av riktlinjer för fördelning av resurser till de olika polismyndigheterna. Motivering Polisen


Utskottsberedning: -2000/01:JuU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se